Konu: bonsade
View Single Post
Eski 18-08-2008, 13:25   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
bonsade

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

Ağaçlarım hakkında bilgi toplarken, arama motorundan ağaçlar nete ulaştım.

Burada neler öğrendiniz?

Ağaçlar net’te Bonsai hakkında bütün bildiklerimin yanlış olduğunu onun için başaramadığımı anladım .

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Kuş üzümü , Frenk üzümü farklı türlere dikkat çektim .

Sizi tanıyalım

Çocukluğum da varoluşa çok kafa yorar ve kendim değişikliğe uğramadan önce doğayı anlamaya çalışır bitkilerle yakın ilişki kurardım . Araştırmaya yönelik bu yapım Elektronikle uğraşmama sebep oldu . Emekli olduktan sonra çocukluğuma geri dönmek ve bir bahçe sahibi olabilmek uğruna büyük maceralara girdim.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Bitkilere günde 2-3 saat zaman ayırabiliyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Araştırmaya yönelik bölüm oluşturalım.

a-Ağaç ürünlerinden Anadoluda kayıtlara geçmemiş veya üzerinde çalışılmamış türleri bulmak. Üzerin de çalışılmamış derken : Mesela okülüptus ağacından yağmura sıcağa dayanıklı bahçe mobilyaları yapılıyor . Antalyada ise bu ağacı daha çok yakacak olarak kullanıyorlar .

b-Üyelerin yaşadıkları şehirde yok olan türleri Tarihi kaynaklardan -Evliya çelebi- gibi araştırıp dergide yayınlamak.

c-Soğanlı bitkilerin hangileri yurt dışına çıkarılıyor . sah lep yapmak için kullanılan ve yok olmaya giden türleri çoğaltmak için üyeler arasında guruplar oluşturmak .

d-Ağaç ve bitkilerden ve tohumlarından yapılan geleneksel ürünleri tespit edip dergide yayınlamak .

Yanlış da olsa , üyelerin önerileri talepleri katılımları değerli ve üstün tutulmalı. Ayrıca ilk heyecanla yazılan yazılarda hatalar olabilir . Yazım kurallarına uyulmasını istemeden önce site görevlileri yazılanları düzeltebilir. Uyarılar ilk defa üye olan şahıslara değil de eski üyelere yapılmalı . Yeni üyelerle tanışma ise formdaki ilgili bölüme davetle değil de ilgili arkadaşların hemen uygun sorular sorarak tanışmaya çalışmalı .

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Diğer üyelere tavsiyem: Gördükleri ilgilerini çeken her bitkiyi fotoğraflayıp Ağaçlar nette yayınlasınlar.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Bitkilerle ilgilenmek kutsal bir şey . Onlar canlanıp goncaları patlarken ben çoktan var oluş coşkusu ile yaratana ulaşmışımdır . Meyveli ağaçlarla daha çok ilgilenirim .

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Bitkilerle ilgilenirken başıma gelen en ilginç olay. Begonville den bonsai yaparken oldu. Saksıdan çıkardım fotoğrafını çektim. Ben üstünde görünen kısmına göre saksı seçmiştim. Kendi saksısında görünmeyen gövdesi görünen gövdesinden daha uzundu, benim koyacağı saksıda bonsai ölçülerine uymadı . Bende testere ile kesmeye karar verdim . Çok sert gövdesi varmış . Ben kestim fotoğrafını çekerken baktım kökleri hiç kalmamış. Acele ağaçlar nette yazdım. Sağ olsun sayın Pakaner imdada yetişti. O gece hiç uyuyamadım .

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Forma katıldıktan sonra Önemli değişikler oldu . Bahçemde çok ağaç var . Yaşlı 80-90 yaşlarında sıkmalık portakal ağaçları . Seyreltmek için sökmem gerek . Fakat ben hiç birini sökemem ki !.. Onları artık kesip farklı narenciye türleri aşılıyorum .Yeni bir şeyler dikmek istiyorum fakat yer yokluğu başa dert. Neyse formdan öğrendim minyatür (bonsai) ağaç yapma fikri beni daha farklı heyecanlara götürdü . Böylece yer darlığı diye Bir şey kalmadı .

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Toplantılara katılmaya zamanım olmadı . Antalya da arkadaşlar toplanmıştı ben katılamadım .

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Bakın kimsenin sesi çıkmıyor . Orman arazisi , hazine arazisi derken önce bütün ekilebilir araziler iskana açıldı . Tüm meyve ağaçları yok oldu, sadece isimleri kaldı vişnelik , acı badem ,armutlu gibi . Bunları dile getiren çalışmalar yapan birisi çıkarsa örnek alırım herhalde.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Kitaplara gelince çok eski bilgiler yanlışlarla dolu .Tercümelerdeki anlaşılmazlar bilinen şeyler , Yeni usullere göre yeniden yazılmaları gerek . Tabi tercüme kesinlikle değil .

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Üye olduğum formlar bonsaitalk.com ayrıca Avrasyabonsai.com . Farklı olarak agaclar.net daha kapsamlı.

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Bitkilerle ilgili mesleki eğitim almadım . Tabi organik tarım ,Topraksız tarım otamatik sulama doku kültürü ile ilgili eğitim almak isterim .

Zamanınızın ne kadarını agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Boş kaldığım zaman . Zaten agaclar.net giriş sayfam.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Elektronik , Varoluşculuk ,seramik . Sanatın bütün dalları .

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım bilmediğim ilginc tohumlar aldım . Çimlenip yetişmeleri görmiye değer.

Forumdaki hangi üyeler sizi olumlu yönde etkiliyor, neden?

Bize tahammül gösteren Ali H. Ali yani uzaktaki dost. Sesizce öneriler sunan bonsaireef ve üşenmeden bizim için koşturan Redpapillon ve memet

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Gönüllüsü olduğum sivil toplum örgütü yok .

Doğa ve çevre konularında yapılan protestolara aktif olarak katılır mısınız, katılmak gerekir mi?

Tabi aktif olarak katılmak gerekir . (gösteriden başka bir işe yaramaz) . . Fakat asırlarca tarıma ayrılmış arazileri iskana açanların dokunmazlıkları var.
Bütün akarsuların üzerine dokuma fabrikaları kuranlara ne demeli?

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Ben böyle bir programa rastlamadım . Önce kameramanlar eğitilmeli . Kamereman ve tv yapımcısı bize hep konuşmacıyı sunar . Ağacı çiçeği diğil . Bakın yabancı belgesellerde sunucuyu program yapımcısını ekranda göremezsiniz . Bizi Ushua ,cctv , vtv , bbc , tv5 fransa gibi yabancı kanallara muhtaç edenler biraz düşünsünler .

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Uluslar arası boyutunda Anadolu'da yetişen yok olmaya yüz tutmuş türlerle uğraşmak. Bu bahçelerde bilinmeyen türleri sınıflandırmak Anadolu iklimine uygun türleri yetiştirmek Ülkemizdeki türleri bu bahçelerde ıslah etmek , bizim rüyalarımız.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;

ağaç: ayırt edemem
çiçek; ayırt edemem
kitap: yok
şarkı: Yıldızlı semalardaki haşmet
müzik grubu/müzik sanatçısı : yok
ressam: Hokusai
web sitesi:agaclar.net, Avrasyabonsai.com

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön