View Single Post
Eski 11-08-2008, 11:14   #34
gulayb
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sonunda fimo hamurundan saksı için deneme yapma fırsatım oldu. Size sonuçları aktarayım:

-Fimo hamurları Fimo Soft adıyla 5 cm.lik paketlerde çok çeşitli renk seçeneğiyle kırtasiyelerde, hobi marketlerde 3.5 YTL'ye satılıyor.
-Simli, parlak, mermer görünümlü renkleri mevcut
-Sanıldığı gibi yumuşak bir ürün değil, şekil vermesi hamuru açması zaman ve güç gerektiriyor
-110 derecede 30 dakikada fırında sorunsuzca katılaşıyor
-Fimo marka kendi cilası var, 8 YTL'ye satılıyor. Fırından çıktıktan sonra çok mat bir görünümü oluyor, cilalamak isteyebilirsiniz.
-Saksı yaparken bence kalıp kullanmak gerekli aksi taktirde şekli bozuk çıkıyor
-Küçük boyda ve istenilen renkte bonsai saksıları için uygun fiyatta (en azından yurtdışından getirtmeye göre)

Fimoyu denemekteki amacım meyve veren bonsailerimde renk uyumunu yakalamaktı. Örneğin 30 cm.lik mandalina ağacım var, meyveleriyle aynı renkte bir saksı için çok araştırdım ama bonsaiye uygun saksı bulamayınca fimoda karar kıldım. Deneme amaçlı siyah renkte hamurla küçük bir saksı yaptım, bundan sonra diğer renklerden satın alacağım. Bir de söğüt bonsai çeliği almak üzere uzun süredir gözüme kestirdiğim bir ağaç var, onun için de açık yeşil bir saksı düşünüyorum. Yalnız göründüğü kadar kolay değilmiş saksı yapımı küçücük bir şey bile bayağı uğraştırdı beni. Ama istediğiniz renkte ve boyutta bir bonsai saksınız olması için buna değer...

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olur...

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön