View Single Post
Eski 10-06-2006, 18:58   #6
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
yasamayanlar

merhaba
deneyimsizdim ve herkes gibi bende ilk bonsailermi yasatamadim iki tane scots pine[Pinus sylvestris]iki uc seneden sonra oldu[ben oldurdum sicak bir gunde gubre koydum koymamam gerekiyordu ve yeterince su vermeddim]ve ben cok uzulmustum.
Su an bonsa olmada onceki yaslarini da katarsak 30 yasini gecmis agaclarim var . Sirasi gelmisken yalniz sunuda soyliyeyim bonsaide yas faktori yalniz basina o kadar onemli deyildir bonsaide oncelikle aranan bir estetik guzelliktir estetik guzelligi olmayan 100 yasida bir agacin bonsai saksisinda durmasi belki ona yasindan dolayi sevgi ile bakilir guzel bir bonsai oldugu icin deyil .bazi teknik yontemlerle genc bir bonsaie yasliymis goruntusu verilebilir ama iledde estetik guzuzellik. Batida yeni yeni dir sanat dali kabul edilen bonsai uzak doguda yuz yillardir suren bir sanattir yalniz resim ve heykel gibi diger sanat dallarindan bir farki var bonsai yasayan bir sanat dalidir ressam eserini bitirdigi zaman fircasini birakir heykeltiras da oyle cekic ve keskisini birakir cunku yaptiklari bitmistir ama bonsai sanatci makasini birakamaz cunku bonsai bir omur boyu bitmez.
hepinize kolay gelsin en iyi gunler sizlerin olsun
Ali

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön