View Single Post
Eski 28-07-2008, 20:34   #29
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Sayın bluecrop,
Ekşi karadutun iyi bir müşterisiyim. Meyveyi ve ağacı iyi tanırım ama bilimsel bir açıklama yapacak bilgim yok. Sizin yukarıda yer alan 22 numaralı mesajınıza ekli dutların ekşi karadut ile ilgisi olamaz. Meyveler uzun ve sapları nerede ise meyve boyunda. Ekşi karadut topandır ve sapını zor görürsünüz. Bu sebepten olgun olmayan bir ekşi karadutu dalından almak zordur, koparayım derken tüm elleriniz ve üstünüz kıpkırmızı olur. Ama olgun olanını nazikçe avuçlarsanız, üzmeden avcunuza düşer ( ekşi karadutun ellerden çıkaran yine kendisidir. Onun az olgunları ile eller ovulursa az bir kırmızılık kalır. Onu toplayan köylü, birazda leke panzehiri toplayayım der. Ayrıca limon kolanyası da çok güzel temizler ellerdeki lekesini). Yeni yeni manavlarda kara böğürtlenler görmekteyim. Uzaktan birebir ekşi karadut ile aynı meyve. Hatta geçenlerde bir kasa bir manava indiriyorlardı, heyecandan kasaya yapışacak idim, karadut ne kadar dedim manava, abi böğürtlen bunlar dedi. Bir paket aldım deneyeyim diye ama bir daha sadece faydalı bir meyve diye alırım bundan böyle. Ekşi karadutun ağacını ve meyvesini iyice görmek istiyor iseniz, sayın hassoman'ın dün açtığı karadut isimli formu ziyaret edin. Orada göreceğiniz ağaç ve meyve size ayrıntılı bilgi verecektir. Ama görüldüğü üzere bu konuda bilgi sahibi olan bir başka arkadaşımız da yukarıda fidan dahi temin edebilirim diye açıklamada bulunan sinan1005 rumuzlu arkadaşımız. Çünkü onunda koyduğu fotoğraf has ekşi karadut fotoğrafıdır.
Hoşçakalınız.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön