View Single Post
Eski 24-07-2008, 22:32   #2
hosseda
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Merhabalar,
Bahçemdeki tek ağacım ceviz. Daha önceki sahipleri harım dedikleri bu yerde bakla, soğan vb. gibi sebze tarımı yapmışlar. Komşu arsa ile olan sınırımda da bir kaç aşısız incir ve hayıt ağacım var. Cevizin dibini kış sonunda taş ile ördürmüş ve toprak ilavesi yaptırmış idim. Genç bir ağaç ancak son iki yılda çok iyi ürün vermiş. Bahçe meyilli ( köyde düz arazi çok az zaten her taraf yamaç desem olacak). Ağacın üst tarafına bir toprak havuz açtım ve hafta sonları gittiğimde havuzu su ile doldurararak cevizin sulanmasını sağladım ( bunu bana köylüler tavsiye etmiş idi). Ağaç sanki çoştu. Üzeri ceviz dolu, hatta bazı dallara destek yaptım. Ancak bir ay kadar önce alt taraftaki yapraklarda kara lekeler oluşmaya başladı (lekeler siyah renkte ve mercimek tanesi büyüklüğündeler). Hatta bir kaç yaprak kurudu da. Ve maalesef son gidişimde lekeli yaprak sayısında büyük artma olduğunu gördüm. Ama bu arada ağaçtaki keyf aynen sürmekte. Göğe doğru filizler fışkırıyor desem olacak. Meyvelerde hiç leke görünmüyor ve dökülmede yok. Bu hastalık hakkında bana bilgi verebilirmisiniz acaba. Nasıl bir ilaç kullanmam lazım. Köylülere soruyorum ama pek üzerinde durdukları yok. Ama ben endişe etmeye başladım. Almam gereken bir önlem varsa geç kalmaktan korkuyorum.
Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön