View Single Post
Eski 16-07-2008, 14:53   #6
syıldıran
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Sn. Mine Hanım ,
Forumdaki bir çok kişinin soru ve sorunlarıyla ilgilendiğinizi , çok yoğun olduğunuzu biliyor , lütfedip ilgilendiğiniz , teşekkürlerimi arz ederim. Bilirsiniz , buralarda "Kuş dikimi" tabir edilir , hani kuş meyvenin etini yer , çekirdeğini de çalının dibinde bırakır , arazide de gelişigüzel zeytin deliceleri çıkar. Bende buradan yola çıkarak acizane düşüncem olarak , gerekli şartları sıcaklık , nem , toprak vb. zeytin tohumlarını arazide çimlendirebileceğimi düşünmüştüm. Konunuzda uzman olduğunuzu biliyorum. "Arazi şartlarında tohumlar çimlenemediği için katlamaya tabi tutulmaktadır." diyorsunuz , öyleyse , başka bir yolu yoksa benimde katlamaya tabi tutmam gerekiyor. Bu bağlamda izniniz olursa kafama takılan birkaç soruyu sormak istiyorum. 1- Katlamaya tabi tutulmuş zeytin tohumlarını araziye sonbahar döneminde dikebilirmiyim ve en uygun ay hangisi olur , 2- Dikim esnasında toprağa çiftlik gübresi , nem tutucu vb. maddeler ilave edilmesi fayda/zarar sağlarmı , 3- Kış donlarından korumak için bir şey yapılabilir mi ? Cevaplıyacağınızı umar , saygı ve hürmetlerimi sunarım.

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön