View Single Post
Eski 15-07-2008, 13:46   #20
Gülşen
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Gülşen / Kaktüslerim

Merhaba; elimdeki kaktüslerimle, internette gördüğüm kaktüs bahçelerini örnek alarak mini bir bahçe oluşturmak için çalışmaya başladım. 1. Dereden gidip, kum alıp, yıkadım.(orjinal dere kumu ) 2. Akvaryumcudan büyük bir kaya ve beyaz taşlar aldım. 3. İşin en zor kısmı düzenleme yapmak için güzel güzel bir kap bulmaktı. Eskiden çömlek ustaları vardı. Ne istediğimizi, tarif ederdik bizim için yaparlardı Günlerce, aklıma gelen dükkan ve marketlerde uygun bir kap aradım. Artık umudumu yitirip; büyük plastik bir saksının alt tabağını kullanacakken harika birşey oldu. Bir tane çömlek ustasının; hala evinin bahçesinde üretim yaptığını öğrendim. Eski Yayla mahallesinin, ara sokaklarında dolaşıp buldum Çömlekçi Hüseyin Amca'yı Sonunda istediğim kaba kavuştum Bir tane de farklı model sipariş verdim Hüseyin Amca'ya. Onbeş gün içinde yapıp pişirecek.Hüseyin Amca bize bahçesini gezdirdi, fırının nasıl yakıldığını anlattı. İlginizi çekerse; sizler için Hüseyin Amca'yı, atölyesini, fırınını, bahçedeki yavru kedileri görüntüleyebilirim Sonunda bütün malzemeleri tamamlayıp bahçe üzerine çalışmaya başladım. Birkaç deneme yaptıktan sonra; en son hali oluştu. Saksının dibine önce iri dere kumu yerleştirdim. Üzerine de ince dere kumu + hindistan cevizi lifli torf + bahçe toprağı karışımı. Ortaya akvaryumcudan aldığım büyük kayayı Koydum. Kayanın saksı hizasından biraz yüksekte durmasını tercih ettim. Kenarlara kaktüsleri ektim.En son beyaz taşları üzerine serptim. Arkadaşlar; ilk kez böyle bir çalışma yaptım. Önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön