Konu: Phalaenopsis
View Single Post
Eski 14-07-2008, 12:18   #843
shaman_tr
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sn. ephesos, tavsiye ettiğiniz gibi orkidelerimi ilaçladım. İlk ilaçladığımda Beyaz orkidemin iki yaprağından birinde bahsi geçen şeffaf lekeler dediğiniz gibi siyahlaştı. Diğer yaprakta aynı etki olmadı. Sonra yine tavsiye ettiğiniz gibi 3 gün ara verdikten sonra tekrar ilaçladım ancak bu sefer sulama suyuna ilaç katmadım! Sadece çiçeklere fısfıs ile uyguladım. Bunun üzerine neticeyi göremeden çiçekleri solup düşmeye başladı! tam size bunu sormak için foruma girdim ve aslında buna benzer bir sorunu cevapladığını gördüm ve ilgili konuları okudum. Benim kendi adıma tahminin 6 haftalık ömrünü tamamlayan çiçekler solup düştü! Ancak burada söylediğiniz gibi sıcaklarında artması söz konusu sebeplerden biri olabilir. Mantardan dolayı çiçeklerinin solduğunu zannetmiyorum çünkü mor olan orkidemde mantar belirtileri yoktu ve onunda çiçekleri solarak düşmeye başladı. Size sormak istediğim bir şey daha var! İlacı her iki orkideye de uyguladığım için saplarında ve çiçeklerinde ilacın renginde su damlalarının izleri kaldı, sizce bunları yumuşak nemli bir bazle silmemin bir sakıncası var mı? Yoksa fısfısa temiz su koyarak tekrar fırsfısla çiçekleri mi yıkasam? Forumda okuduğum kadarıyla pek elle çiçeklere dokunmak ve çiçeklere su değdirmek tavsiye edilmiyor! Bu konuda bir tavsiyeniz olur mu? Verdiğiniz yararlı bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Düzenleyen shaman_tr : 14-07-2008 saat 12:40 Neden: isim hatası nedeniyle düzelttim
shaman_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön