View Single Post
Eski 11-07-2008, 08:11   #13
kala
Ağaçsever
 
kala's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2008
Şehir: ankara
Mesajlar: 60
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Sayın kala: yer sincaplarının ( burada Gelengi deniyor) ortadan kaybolmasının birinci nedeni bölge insanlarının bu şirin canlılara karşı hasmane tavrıdır. Pek çok kez yolda karşısına çıkan yer sincabını sırf zevk için ( nasıl bir zevkse artık !!!) ezen insanlar gördüm. Oysaki genelde tarım arazilerinde bile yaşamayan bu şirin canlıların insanlara hiç bir zararları yoktu. Yine yer sincaplarının topraktaki tünellerine su döküp hayvanları boğan çok insan gördüm.

Yer sincapları için fazla ümitli değilim. Neredeyse 10 yıldır hiç görmedim. Biraz önce konuştuğum bir arkadaşım yakın bir zamanda tarlasında gördüğünü söyledi. Ben daha çok ağaçlarda yaşayan sincaplardan bahsediyorum. Çünkü bölge insanının bu hasmane tavrı karşısında ağaca çıkabilen ve yer sincabına göre çok daha hızlı olabilen bir canlı. Artı ağaç tohumlarını gömmesi de bizim ağaçlandırma çalışmalarımıza katkı sağlar diye düşünüyorum.

Saygılar...

... evet Ayaş'ta gördüklerim hem ağaçlarda hoplayıp zıplayan (kuyrukları kabarık gösterişli) hem de tepede mezarlığın oralarda görmüştüm. İlkini gördüğüm bir 10-15 sene olmuştur... İkincisi tepede gördüklerimse 2-3 sene oldu. O tepede aşağı göle inen bir kavisli toprak yol vardır. Yolun ortasında öylece duruyordu bizi gördüğü halde öylece masum, sakin sakin çevresine bakınıyordu Allah'tan yavaş gidiyorduk da onu vaktinde görüp durabildik sonra yolun ortasında öylece onun kendiliğinden gitmesini bekledik epey de bi bakıştık bu arada Çok tatlıydı. Yolun biraz içerisinde toprağın içinde kayboldu evet o zaman bunlar yer sincabı.. Hani diyorsun ya "İnsanlar zevk için öldürüyor". Nasıl bir vicdan ki; AAhhhhh....

Bu siteye giren insanlar diyorum. Bu siteye giren insanların ortak bir yönü var. Çoğu ticari bir amaç gütmüyor, kesesini düşünmüyor.
Çoğu, senin benim gibi canlı aşığı yaşayan her türlü canlıya saygı duyuyor nasıl yaşatayım telaşında hepsi...
Bizler ufacık bir tohumun filizlenmesini çoğu zaman gözyaşları içinde karşılayabiliriz o denli büyük, yaşayan her türlü canlıya saygılı, değer veren, yüreklere sahibiz.
Kİ bu insanlar ki nasıl bir vicdana sahipler aklım almıyor kabullenemiyorum. Herşey yetiştirmede bence. Çocukken nasıl yetiştirirseniz, eh ağaç yaş iken eğilir sözü var yaa işte bu..

kala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön