View Single Post
Eski 06-07-2008, 16:55   #13
tutkal08
Ağaç Dostu

tutkal08's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
ahşap heykeller

Sn.Erbek, Teşekkür ederim.Beni mutlu eden sizin de bu işle uğraşma isteğiniz.Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Uzun yıllardır uğraşıyorum ahşapla.İnanın istedikten sonra başaramayacağı şey yok insanın ahşapta...Bu konuda isim yapmış kişilerin çalışma ve yöntemlerini incelediğimde,hemen hemen aynı teknikleri uyguladıklarını gördüm.
Size ilk önce kabartma yapmanızı tavsiye ederim.İlk defa başlayacaksınız herhalde ahşaba, bunun için ekte bazı fotoğraflar göreceksiniz.Ahşapta kullanılan olmazsa olmaz ıskarpela'lar.Bunların yanı sıra ,zamanla göreceksiniz ki,daha birçok aletle haşır neşir olacaksınız.Kendinizin yarattığı aletler de olacak.
Ayrıca yapımına yeni başlayacağım deniz atı'nın da fotoğrafını koyuyorum,size fikir vermesi açısından.Kullandığım ağaç ithal çam.Ağacın damarlarına bakarsanız reçineli kısımların ince olduğunu görürsünüz.Aslında bu iş için zor bir ağaç,düz çizgili olduğundan kırılması kolay.Bu nedenle işleme başlarken ince uçlu oluklu ıskarpela ile işe başlamalısınız.Ancak size tavsiyem bulabilirseniz Ihlamur, bulamazsanız Gürgen.Gürgen ağacına birçok kişi kaşını çatar.Ama sakın sertliğinden yılmayın ,kırılması zordur.Iskarpela ile sadece vurduğunuz kısım kopar.Ayrıca yine temel konulardan biri , ahşaba başlamadan önce kullanacağınız ağacın alt ve üst kısmına tutkal sürmeniz, ağacın çatlamasını önlersiniz.

tutkal08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön