View Single Post
Eski 23-06-2008, 00:37   #102
Nurcan Özgür
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Sevgili DİLEKAĞACI taklaşık 15 yıl önce arçeliğin yoğurt yapma makinesini almıştım uzun yılarda kulandım. Kızımın doğumundan sonra her gün kullandım. Hergün taze taze mayaladım. Tek farkı evde bilinen yöntemde havlu battaniye ile sarılıyor, bunda ise elektrikle fanusun içinde mayalanma için gerekli ısıda tutularak mayalanma sağlanıyor.İsterseniz büyük bir kapta isterseniz küçük bir porsiyonluk kavanozlarda mayalıyorsunuz. Bu arada elektrik kesintisinde mayalanma gerçekleşmiyor. Tariflere gelince özel bir tarif yok aynı mantık beli ısıdaki süte (küçük parmağın dayanacağı sıcaklık)maya katılıyor hafifçe karıştırılıp kapatılıyor makine fişe takılıp o sıcaklıkta sabit kalarak mayalanmayı sağlıyor. Sadece gürüntü olarak derli toplu tezgah üzerinde göze biraz hoş görünen bir makine yoksa mantık aynı nekadar tutacağına yine sen karar verip kapatıyorsun makineyi .Bu arada zmanla ve tecrübeyle birde yoğurdu nasıl sevdiğiniz de önemli öğreniyorsunuz. Bir de benim makinem çok eski belki şimdikilerde özellikler daha farklıdır.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön