View Single Post
Eski 21-06-2008, 21:06   #13
Turkavianvet
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-02-2008
Arıcılık,Matematik ölçüler yeni fikirler

Merhaba sayın Denizakvaryumu ve arkadaşlar;

Bu gün öncelikle sitemize resim eklemeyi başararak ilk resmimi ekledim.

Name:  19 MAYIS 2008 243.jpg
Views: 3163
Size:  42.4 KB

Artık amatör ruhla resim çekiyor ve yarışıyorum.
Bu demektir ki ; yakında arıcılık deneyimlerimizi de resimleyecek ve sitemizin bu bölümünde yayınlayacağız.

Oğlum Mengüç Bilge ilk okul üçüncü sınıfa geçti. Bu gün Gölbaşı'na giderek arıcılık malzemeleri aldım. İki adet arıcı kıyafeti petek , çerçeve, tel,suluk vs.
Gelişmeler hızlı ve umut verici. İki adet eski boş kovan temin ettim.İlk arımın üstlüğünü (ballık) taktık.İki yardımcım vardı.Kaynım ve oğlum.

Oğlumu arı bir kez vurduğundan korkuyor ha bire kaçıyordu. Beni de iki
kez vurdu.Kolum bayağı şişti , şimdi rahatım.Arıcı olacağım.

Denizakvaryumu'nun soruları kafamda yeni şimşeklerin çakmasına sebep oluyor.
Mevcut teorik bilgilerimden yola çıkarak cevaplamaya çalışacağım.Yanlışım ,eksiğim olursa deneyimli arıcı arkadaşlar düzeltsin.Baştan sürçi lisan edersek affola.

Mevcut fenni kovanların deneyimli arıcılar ve bilimadamları tarafından hesaplanarak yapıldığından yola çıkıyorum. Örnek olarak Ülkemizde üretilen LANGTROTH Kovan ölçülerinin dış ölçülerini alarak ;

43cm x 50,5 cm x 28,5 cm = 61887,75 cm3 gibi bir rakam çıkıyor,

Sayın Denizakvaryumu'nun ölçüleri ,
20cm x 20cm x 20cm =8000cm3

Oran orantı yaparsak 1/7,735875 rakamını buluruz.

Langtroth kovan tipinin tam dolu , 10 çıtanında arı dolu olduğu kovanlarda ortalama 40.000 arı olduğunu varsayarsak
Sayın Denizakvaryumu'nun kovanında en fazla 5170 arı olacağını görürüz.

Genç ve sağlıklı bir ana arının günde 100 ila 3000 arasında yumurta yapabildiği gözönünde bulundurulursa ve bir arının 40 gün ömrü olduğu kovandaki arı sayısınında mevsimin ihtiyaçlarına göre artması-azalması gerekeceğinden bahse konu ölçülerdeki küçük kovanda sağlıklı bir şekilde koloninin yaşayabileceğini düşünmüyorum.

Belirli bir müddet yaşayacak , arı sayısı artınca (arıcı deyimiyle arı sıkışınca ) ya yeni bir yuva arayacak **** oğula gidecektir.
Bahse konu kovanı oğul yapacak bir arı bularak **** suni yolla oğul alarak yapabiliriz.
Her türlü eleştiri ve fikre açığım.

''Öğrenmenin bir yolu araştırmak ,bir yolu tartışmaksa en iyi yoluda denemektir.'' E.ÇATAL
Sevgi ve Saygılarımla

Düzenleyen Turkavianvet : 21-06-2008 saat 22:53
Turkavianvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön