View Single Post
Eski 15-06-2008, 23:39   #25
izzeterisen
Kaybettik, Allah rahmet eylesin
 
izzeterisen's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-01-2007
Şehir: Muğla-Ortaca
Mesajlar: 1,316
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Muğla İzmir'den sıcaktır. bir gün güneşte unuttum hederamı,yaprakları kavruldu. GÜbre olarak ne kullanıyorsunuz. Nasıl kullanıyorsunuz bunlar gelişmesi için önemli.
Ben suyun kirecinden kaynaklanan sorunlar için, Mine Pakkaner'in tarifi olan karaboya vermeyi ihmal etmiyorum.
Kengai ya da han-kengai tarzlarına uyabilir hedaranız bence. Yani şelale ya da, yarı sarkık tarz olabilir.
Öneriniz için teşekkürler.

Hederaların toprağı : torf, kum, volkanik tüf karışımı, biraz da toprak var. Özellikle bir toprak karışımı araştırıp hazırlamadım.
Benim bu iki hederam nr ağacının gölgesinde, akşam üzeri birkaç saat kadar güneş görüyor. Önceleri tam güneşte idi, baktım gelişme iyi değil, ben de gölgeye aldım. Buralarda günlük ormanlarında toprak yüzeyinde gölgede yayılıyor, günlük, kızılağaç gibi ağaçların gövdelerine sarılıyor, sulama kanalları kenarında serin yerlerde yayılıyor. Tam güneş olan bir yerde gördüm desem yalan söylemiş olurum. Oda içinde de iyi gelişiyor.
Gübre olarak 15.15.15 kompoze gübreyi 1 litre kadar suda 2 gram kadar eritip suluyorum. aralarda sadece % 21 amonyum Sülfat ile de gübreliyorum. Bir de sadece izelement içerek bir gübrem var. Ondan da verdim bir kere. Tam bir gübreleme, tam bir tarif değil ama.
Günün büyük bir bölümü güneşte olan hederalarım da var yerde dikilmiş, onları bu kış saksıya alacağım. Onlardaki gelişme gölgedekiler kadar iyi değil. Çok pişkin ve sık gelişmeleri var. Filizlerinde hızlı odunlaşma oluyor.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön