View Single Post
Eski 09-06-2008, 19:25   #299
uyar11
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
-Tohumlanma sürecinde hiç müdahale ettinizmi?
-Eski çiçek kapandıktan sonra aynı sudamı kaldı.?
-Tohumları dışarı kendisimi attı yoksa siz tohumlar jelatin gibi bir şeyin içinde belirdikten sonra, etrafından ayıkladınızmı?
-Bu arada su tazeleme falan yaptınızmı?
Sevgili tugo,
Oncelikle belirteyim, vaktimin kisitli olusu nedeniyle cogunlukla kaktusler bolumune ugrayip cikiyorum. Cok nadir, boyle vakit buldukca ugrayabiliyorum diger konulara.
Sorulariniza gelince;
Tohumlanma suresince, sadece cicek actiginda ve polenler olustugunda, elimle suni dollemeyi yapiyorum, yani polenleri disi organin uzerine ulastiriyorum.
Eski cicek kapandiktan sonra, hic bir mudahalede bulunmuyorum. Eger curumus ve sap govdeden ayrilip, su uzerine cikmissa, alip atiyorum.
Tohumlar kendiliginden su yuzeyinde yuzmeye basliyorlar, eger toplayip atmamissam baharda kendliginden cimleniyor.
Butun bu olanlar, ayni kabin ve suyun icinde.Sadece, kaktuslere buradan su verdigimde eksilme olmussa takviye yapiyorum.
Cogu zaman da yagmur suyu ile kendiliginden dolup tastigi bile oluyor.
Tek bildigim, tohumlar su yuzeyine ciktiginda, **** olgunlasmis kapsulun icinden, su yuzeyine dagilmadan cikarilip kurutulursa, kuru olarakta saklanabiliyor ve istendiginde su icine atilarak cimlenme saglaniyor. Tohumla yetistirme uzun surdugunden sadece melez elde etmede kullanilan bir yontem.
Butun bildiklerim bunlar.
Saygilar,

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön