View Single Post
Eski 30-05-2008, 14:42   #23
bragfor
Ağaçsever

bragfor's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
arkadaşlar ben dünya üzerinde karaağaçların yok olma tehdidinin en başta gelen ana nedenini belirttim. Tabi ki sadece yaşam alanlarını kurtarsak şu saatten sonra karaağaçları kestirmesek tohum yoluyla gelen, genetik çeşitliliği yüksek karaağaç plantasyonları kursak bu en köklü çözüm olur. bunun dışında hepimiz toprakla bitkilerle biraz da olsa uğraşmışızdır. ben manisa'da bağcılıkta yapıyorum bağlarında o kadar çok mantar, böcek hastalığı var ki ilaçlarla önlem almazsanız onun bile sonu gelebilir. Gediz havzasında inanın, ilaçsız bağcılık yapılmıyor. kerestelik orman ağaçları da aynı. kızılçam da çamkese böceği, kayında mantari zararlar, kuraklık, yağış düzensizliği nedeniyle kurumaya başlayan güzelim karadeniz ormanları kısaca tehdit her bölgede her türde var. bakın verdiğim örneklerde bitkilerde evrim sürecinin insan kaynaklı hızlandırılması daima söz konusu. bu gün var olan doğal ormanlarımız ve bu ormanlarda bulunan bitki türlerimiz evrim sürecinde her türlü hastalık ve böcek zararlarına karşı dayanıklı genler (genotip) oluşturarak, çevresel etkilere karşı dayanıklı türler **** tipler(ekotip) oluşturarak günümüze kadar gelmişlerdir. karaağaçlarında doğal evrim sürecinde bir azalma yaşaması normal.kurtaracak olanda insan yok edecek olanda insan
sabırla okuduğunuz için teşekkürederim.

bragfor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön