View Single Post
Eski 25-05-2006, 16:57   #31
c.özdemir
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2006
c.özdemir

İş yerinde (sowroomda) ir mum çiçeğimiz var.Bilenler güzelliğinden ,Kokusundan ,çiçeklerinden bahseder "bu niye açmamış" diye de şaşarlardı.Küçük de değildi.İlk kez çiçeklerini gördüğümde ve kokladığımda "vay be kardeşim" dedim.
İki yıl önce bitlenmişti.Hem de tam bir istila.Hemen bir sinek ilacı ile ilaçladık ve iki gün bekledi.Sonra dışarı çıkarıp yere serdik ve sabunlu su ile fırça yardımı ile yıkadık.Bir de yağmur yağdı.Tertemiz oldu..Tabi bu yöntem bizim bilmediğimiz aman siz uygulamayın diyeceğim bir yöntem.Uzman görüşü takip edip okudum bence siz de takip edin.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1215
Bizim yöntemin yararı oldu mu.?Evet .Ertesi yıl ,yani geçen yıl harika çiçekler açtı.
Ama bu yılki hali bu.
Name:  mum.JPG
Views: 6599
Size:  64.1 KB
1-Kurumuş dal ve yapraklar
2-Birbirine geçme, sarılma.
3-Kuruma
ve bu hal
Name:  mum2.JPG
Views: 6086
Size:  63.8 KB
Dikkat edin yeşil dallar ve yaprakların ucu az yapraklı ve de porsumuş,kurumuş.
Sonrasında biraz cesaret ile sarılı dalları ve kuru kısımları ayırdım.Kökünü açtım.Porsumuş ve kuru yaprakları kestim.
Name:  mum3.JPG
Views: 5850
Size:  60.4 KB
ve
Name:  mum4.JPG
Views: 5853
Size:  35.9 KB
Fakat şu kısımlar hala duruyor.Biraz buruşuk ve şekilli yapraklar.ve de uzayan uçların yok olması..?
Name:  mum5.JPG
Views: 6402
Size:  50.2 KB
Bir de en kısa sürede toprak değişimi yapmalı ve direk güneş alan bir noktaya koymalı diye düşünüyorum.Acaba dışarı çıkarsam ve orda kalsa olur mu.?

c.özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön