View Single Post
Eski 22-05-2008, 23:51   #22
limon_agaci
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 01-05-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 46
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YorkerJenny Mesajı Göster
Bitki derken eger cicekleri kastediyorsaniz bilmiyorum ama sebzeleri kasdediyorsaniz, bir cogunun ari, bocek, ruzgar vs yardimi ile dollenmeye ihtiyaci olacagi icin ev icinde buyuseler de urun vermezler. Bulundugunuz iklime gore tohum baslama ve topraga ekme tarihleri degisiyor. Zone haritasi denir, bu formda dun bir yerlerde gordum, eger turkiye icin hazirlanana bakarsaniz sizin bulundugunuz bolge icin hangi tarihin dogru oldugunu ogrenirsiniz. Benim otrudugum bolgede istatiklere gore en son don olayi 15 mayis deniyor ve 1 haziran topraga ekim tarihi olrak veriliyor. Siz de eger kendi bolgeniz de en son don tarihini ogrenebilirseniz o tarihe 2 hafta ekleyin yaklasik olarak fideleri topraga ekme zamanini ogrenmis olursunuz.

Eger nisan yerine temmuz de ekerseniz, yani gec ekerseniz, yine buyur ama ne ektiginize bagli, bazi urunler sadece baharda buyuyor. Problem su ki, her bitkinin bir omru var, eger 120 gunde urun veren bir sebze ekerseniz, ve bulundugunuz bolgede ilk don 1 eylulde ise, o sebzeden urun alacak zamaniniz olmaz.
Kusaklar boyunca deneme yanilma yolu ile, tecrube ile, her tur icin en iyi sonuc nasil alinir saptanmis. Bitkilerin ne kadar mesafe ile dikilecgeinden , tarihlerine kadar ne deniyorsa onu yapin, aksi halde sonuc istediginiz gibi olmayacakdir.
Değerli bilgileriniz için çok teşekkur ederim. Ben çiçekleri kastetmiştim. Henüz sebze yetiştirecek kadar tecrübeli değilim küçük bir balkonum var orası da güneş almıyor herhalde sebze için pek uygun değil ama örneğin evde ekilen çiçek tohumları yüzünden bu soruyu merak ettim. O tohumları ekme zamanlar var, ya da bitkilerin toprağını değiştirme zamanları...
Don olsa bile evin içindeki bitki herhangi bir zarar görmeyeceği için -ki don olayı aklıma gelmemişti - gene de istediğim zaman diksem büyümeyecek mi?

limon_agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön