View Single Post
Eski 21-05-2008, 23:37   #12
izzeterisen
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Dediğiniz gibi sanırım ilk fotoğraftaki larva galerinin sol altından bir delik açmış bile

Bu laf çok hoşuma gitti. Ben de okuduğum yabancı kaynaklarda hep şunu gördüm;
Tohum ekerken basit bir hesaplama ile %10 çimlenmeyecek, %10 zayıf yetişecek, %10 zararlılar tarafından ölecek şekilde hesaplayıp tohum ekmek gerekli.
Bu aralar domates ve biber fidelerimin üstünde yukarıda yazdığınız doğal düşmanlara benzer sinekçikler görüyordum. Açıkçası öldürmeye de içim razı olmamıştı. Vardır bir bildikleri diyerek rahat bıraktım iyi de yapmışım.
Fidelerim daha ufak sayılırlar acaba zarar görmüş yapraklarını kesip alsam mı yoksa olduğu gibi bıraksam mı? Farkındayım çok soru oldu bu son
Sorunuz çok olmadı. Biz bunları öğreninceye kadar az mı İzmir'e gidip geldik.
Sizin domatesleriniz resimdeki gibiyse zarar görmesi nedeniyle atılacak yaprak yok.yaprak koparıp bitkiyi sıkıntıya sokmayın, sırık sanırım, sadece filizleri 4-5 cm.olunca kırın. Yetiştiriciliğinizin devamında üst yapraklarda da galeriler görürseniz ve fotoğraflarsanız bu işin sonunu sizin anlayacağınız şekilde bitiririz ve siz bu zararlıyı kavrarsınız. Tabii diğer zararlı ve hastalıklarda resim eklerseniz yardımcı olmayı isterim, isterler arkadaşlar.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön