View Single Post
Eski 21-05-2008, 09:44   #61
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pittheus Mesajı Göster
Bir sorum olacak. Benim EB saksılarımdaki substratın rengi kahverengi / bu sphagnum oluyor sanırım. Anladığım kadarıyla yeşil olmadığı için cansız, beyazlaşmadığı için de canlı. Peki ben bunu nasıl yeşertebilirim? Biraz drosera tohumu bulmuştum, yeşerdiler diye seviniyorum, sakın sphagnum olmasın o?
Şimdu durumu şöyle açıklıyayayım zira ne demek istediğinizi hiç anlamadım.

Sphagnum malum googleda da binbir çeşit resmini bulacağınız canlı bir yeşil yosun. Bu yosun kurursa beyazlaşır (diğer yosunlarda bu tarz bir beyazlaşma olmaz) şayet uzun müddet kuru kalmamış ise su ile tekrardan canlanır yeşerir. Burda sıkıştırılmış uzun süre kuru tutulmuş sphagnumların da yeşereceği anlamı çıkmasın bu mümkün gibi ise de sadece içinde karışan sporlarından yeniden filizlenirler. Sphagnumun çürümüş halina de "torf" diyoruz ki bu normal saksı toprağına benzemektedir. Bizim kullandığımız sphagnum torfun kuru hali diğerlerine nazaran daha açık kahverengidir bundan dolayı sarışın veya beyaz torf da denir.
Sizin bahsetiğiniz tof üzerinde veya ölü sphagnum üzeindeki yeşerme büyük olasılıkla herhangi bir habituz gözlemlenemiyorsa nemden dolayı oluşan alg ve diğer su yosunlarıdır.

Ekdeki resimlerde canlı kuru sphagnumları görüyorsunuz:
Name:  sphagnum_clip_image001.jpg
Views: 10247
Size:  13.3 KBName:  sph_sph1a.jpg
Views: 10115
Size:  30.6 KB

Name:  SphagnumMossPot300.jpg
Views: 11836
Size:  60.4 KB

Bu resimde üste kuru, sol altta doğranmış, ufalanmış kuru sphagnum ve sağ allta de torf u görüyorsunuz.
Name:  hort028.jpg
Views: 12373
Size:  51.3 KB

Düzenleyen praecox : 21-05-2008 saat 11:03
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön