View Single Post
Eski 29-04-2008, 10:12   #46
dryalcincoskuner
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2007
Dragon Fruit (Ejder Meyvesi) Hakkında

Selam Arkadaşlar,

Ejder meyvesi yetiştirmek için bir arkadaşımın yurtdışından getirdiği tohumları çimlendirdim. Çimlenmeleri çok kolay oldu. Ancak bitkiler çok zor büyüyor. Farklı ortamlarda tuttum ayırdığım fidanları. Neredeyse bir yıl oldu çok ciddi bir ilerleme kaydetmedi fidanlar. yahoo daki pitaya grubuna üye oldum, oradaki tartışmalardan edindiğim sonuç tohumdan yetiştirmek 3 yıl gibi uzun ve zorlu bir işlem. En garantisi çelikle yetiştirmek. Yetiştirirken önemli bir nokta da bitkinin doğrudan güneş ışığı görmemesi gerekiyor. Hele de bizimki gibi güneşi kuvvetli ülkelerde daha dikkatli olmak lazım. Evimin salonuna aldığım fidanlar daha koyu yeşil ve daha canlı, ancak boyları pek uzamadı ve kalınlaşmadılar. Kuzeye bakan balkona koyduklarım ise hem daha kalınlaştılar hemde diğerlerine göre biraz daha uzunlar. Güney-Batıya bakan balkonumuzdaki fidanlar ise çok ciddi bir fark ortaya koymadılar diğerlerine oranla. Bu arada fidanların hiçbirine gübre veya ilaç uygulaması yapmadım. Birde rüzgardan çok çabuk etkileniyolar. Aşırı rüzgar alan yerlerde suyunu kaybedip pörsüyorlar.

Şimdilik inatla büyümelerini bekliyorum. Bakalım nereye kadar gidebileceğiz.

Eklenen Resimler

dryalcincoskuner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön