Konu: Aşılama
View Single Post
Eski 26-04-2008, 23:49   #125
orcanöbekçi
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sevgili cevizci,
Ben aşılama bahsinde kendi düşüncelerimi anlatırken,özellikle bu fikirlerin bana ait olduğunu
zaman olarak ise,araştırmalarımda,aksini bulamadığımdan kalem aşılarının herzaman yapıla
bileceğini yazdım .Tabii bu bir kıstas değildir.Biliyorsunuz,eğer kış sonu yaparsanız,yani
mart ayı gibi ,mükemmel olur.Ama diğer zamanlarda nasıl olur bilemiyorum.Yaparsanız ,
yaşıyarak göreceksiniz.Bitki dünyası muazzam bir dünya.Ne büyük enerjiler var.Kalemin
kabuğunun ağacın kabuğuna değmesi mutlaka gerekli.Herşeyi yaptıktan sonra da gine
uyuşma olmayabiliyor.Şu anda benim matkap aşılarımın bazılarının dalları yaklaşık yetmiş
seksen cm oldu.Ama sanki tutmamış gibi olanlar da var.Aşılarımın son durumlarını zaten
mayıs sonuna doğru buradan anlatıcam.Normalde aşı yaparsınız,yaparsınız tutmaz.birçok
model denersiniz ama hiç başarı yok.O zaman klasik yöntemleri denersiniz.Ben de günlerce
bu model hakkında düşündüm ve uyguladım.Tabii bir tanesi bile tutsa, bu bir yöntemdir ve
saygı göstermek gerekir.Şimdi Matkap aşısı da literatüre girdi.Artık tutar tutmaz bu biraz da yapan kişilere ve uyuşuma bağlıdır.Ben mesela bu aşıyı temmuzda yapmadım.Diğer aylar
da da yapmadım.Bilemiyorum.Deneyip göreceğiz. Hayırlı olsun inşallah bütün aşıların tutar.
saygılar sunuyorum.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön