View Single Post
Eski 26-04-2008, 19:14   #8
Yücel Çağlar
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2007
Merhabalar;

Sayın Oğuz KARSAN'ın duyarlılığını sevinçle karşiladım;kendisine içtenlikle teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz gibi, Anayasamızın 56. maddesine göre "çevreyi korumak", bu kapsamda da çevresel değerlerimizden bitkileri, özel olarak da ağaç ve ağaççıklarımızı korumak, devletin yanı sıra, yurttaş olarak bizlerin de anayasal bir görevimizdir. Ek olarak yine Anayasamızın 63. maddesine göre "...tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunması..." ve devletin "bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri" alması gerekmektedir. Bu gereğin "gerektiğince" yerine getirilebilmesi için de Sayın Oğuz KARSAN'ınkine koşut, benzer yurttaş duyarlılıkların sergilenmesi, önemli işlevler görebilmektedir.

Öte yandan, bilindiği gibi, zeytin ağacı, ilkçağlardan beri kutsal sayılmış bir doğal varlıktır. Ülkemizin ise, bu varlıkça ne denli varsıl olduğu da bilinen bir başka gerçekliktir. Ne yazık ki, Sayin KARSAN'in haklı olarak yakındıgı gibi, ülkemizde bu gerçekler yeterince göz önünde bulundurulmamakta, başta turizm olmak üzere çeşitli yapılaşmalarla en çok zarar verilen doğal varlıklarımızın başında da zeytinlikler, özel olarak da "verimi azaldığı" gerekçesiyle de anıtsal özelliklere sahip zeytin ağaçları gelmektedir. Bu gerçekleri göz önünde bulundurduğumuzda Sayın Karsan önerisinin yaşama geçirilmesi, en azından anılan anayasal yaptırımların yerine getirilmesine yaşamsal önemde katkılar saylayabilecektir. Ancak, belirlemeyle yetinilmemesi, belirlenen ağaçların 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 2. maddesinin "c" bendinde tanımlanan "Tabiat Anıtı" ve/veya anıtsal özelliklere sahip ağaçların oluşturduğu zeytinliklerin de 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında "tabii sit" olarak ayrılmasının sağlanmasına yönelik çabalara da girilmesi yararlı olacaktır. Sanıyorum, bu doğrultuda yerel bir orgutlenmeyle hazırlanıp yürütülecek bir proje için, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere çeşitli kuruluşlardan destek de sağlanabilecektir. Ben, gereksinme duyulduğunda, bu doğrultudaki çabalara gönüllü olarak katkıda bulunmayı görev sayacağımı da bu bağlamda belirtmek isterim.

Sayın Karsan'ı duyarlılığından dolayı kutluyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Yücel ÇAĞLAR

Yücel Çağlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön