Konu: Limon
View Single Post
Eski 16-04-2008, 22:32   #27
Kemal Kutlu
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Yukarıdaki mesajlarda geçen bir kaç konuyla ilgili yazayım;

TropikSera, sözüm doğrudan size değil, lütfen yanlış anlamayın.Başka yerlerde de görüyorum, bilgi eksikliğinden ya da yanıltma amaçlı olarak Meyer limonun meyvesinin 2 sene ağaçta kaldığı, önce limon gibi olan meyvenin daha sonra portakal gibi bir meyveye dönüştüğü gibi şeyler söyleniyor.Ne yazık ki bu doğru değil.Meyer limon gerçek bir limon değil, limon ve mandalina melezi.Pek çok limon türünden önce olgunlaşıyor ve güz sonuna doğru gerçekten de turuncu bir renge bürünüyor ancak daha sonra o meyvenin pek kullanılacak bir yanı kalmıyor.Turuncu renge büründükten bir süre sonra iyice yumuşar ve bozulmaya başlar.O yüzden 2 sene ağaçta kalır, sonra tatlanır güzel bir meyve olur laflarına bakmayalım.

Todor, aslında Meyer limon ve yediveren limon farklı iki tür ancak Meyer limon da yıl içerisinde birden fazla kez çiçeklendiği için, aynı türmüş gibi düşünülebiliyor.Şu an yediverenin latince ismini, tam türünü bilmiyorum, bulursam hemen yazarım buraya ancak aynı limon değil.

Meyer limon, çekirdekten türüne doğru yetişmez, tohum almayın.Çelikle üretilebilir ancak bu da düşünüldüğü kadar kolay değil, en uygunu aşı yapmaktır.
Bir de TradeWinds firması çimlenmeyen turunçgil çekirdekleriyle meşhur, onu da not düşelim

Ayrıca mesaj genelinde çiçeklerin dökülmesiyle ilgili sıkıntılardan bahsedilmiş.Çiçek ve yaprak dökülmesiyle ilgili şu mesajı okuyabilirsiniz.Önemli olan suyunuz az vermekten ziyade, verilen suyu tutan saksı harcının özelliği aslında.

Selamlar,
sen yetiştirip satıyormusun test ediyormusun bu lafları size değil sizin gibi söyleyenlere ben kendim bu işin içindeyim mayer limon tamam bi melez narenciye tatlı limon ama ben test ettim dalında 2 sene kalıyor ben bu kadarını söylüyorum

Kemal Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön