Konu: Limon
View Single Post
Eski 15-04-2008, 12:14   #20
MSaygin
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Rica ederim Todor
Bu arada, mesajımı yeniden okuyunca sanki genel olarak meyer limon meyvesi iyi değil gibi yazmış mıyım diye kuşkuya düştüm, öyle anlayan olabilir, düzelteyim.Meyer limon nefis bir meyve, gerçekten de limon olarak tadı çok güzel, asidi çok yüksek değil, lezzetli, erken olgunlaşıyor, görünüm olarak da çok güzel bir ağaç.Benim kastettiğim, o turuncu hale dönüp, bozulmaya başladıktan sonraki durumu.

Hani bir bölgede bir kaç fidancı bir türe bir isim verince, onu değiştirmek çok zor ya, oradaki pazarlarda da öyle olmuş demek ki.Bir de genel olarak meyer limon deseler, alıcı bilmez ama yediveren kelimesinin altında birikmiş bir anlam var, yediveren biber, yediveren limon vs., satışı da daha kolay olacaktır.

Oğuzhan, hayır ben halen evde denemedim.Gibberellik asit kullanmanın asıl amacı, kendi kendini dölleyemeyen türleri dölleyici tür kullanmadan meyve bağlamaya kandırmak.Ya da dölleyici varsa bile bahçedeki meyve tutum oranını yükseltmek.Bizim bahçelerde mühendisler kullanıyorlar ancak ben denemedim halen, teorik bir bilgi halen benim için.
Kimyasal malzeme satan yerlerde ya da büyükçe zirai ilaç bayilerinde bulabilirsiniz sanırım.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön