View Single Post
Eski 06-05-2006, 09:56   #8
Erkan Aktaşgül
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-06-2005
Buzdolabında kış uykusu konusu daha önce de geçmişti bir yerlerde ama uygulayan kimseye rastlamadım. (sebebi malum )

Ağaçların buzdolabında kış uykusuna değil ebedi uykuya yatacağını sanıyorum. Çünkü ışık, nem ve hava akımı unsurlarını taklit etmek buzdolabı gibi bir ortamda çok zor olsa gerek.

Soğuk kışlar konusunda şunu söyleyeyim. Ben Yalova'dayım ve geçtiğimiz kışın ne kadar sert geçtiğini herkes biliyor. Bütün ağaçlarım (Acer palmatum, çamlar, yeni dikilmiş söğütler, ardıçlar vs.) kış boyunca hep dışarıda kaldılar. Kışın sert günlerinde geceleri derecenin sıfırın altına düştüğü oldu ama bir tek ağacım bile ölmedi. Karşılaştırmak için söyleyeyim Yalova, İstanbul'dan genelde 2-3 derece kadar sıcak oluyor. (Bir ufak ekleme daha; sulamayı bazen haftada bir bazen daha uzun aralıklarla yaptım)

Ağaçların saksılarının etrafına strafor (köpük) sararak ya da el beceriniz varsa kendi yapacağınız sera türü bir ortam yaratarak dış mekan ağaçlarını balkonda bırakmanızda bir sakınca olmadğı fikrindeyim. Tüm bu yorumlardan cılız, hasta, yeni dikilmiş ağaçlar ile iç mekan ağaçlarını muaf tutuyorum tabi.

Erkan Aktaşgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön