Konu: Clivia
View Single Post
Eski 09-04-2008, 17:04   #8
Gatay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Merhaba, Sn Malina hatırlatmanız ve uyarınız için teşekkürler.Dikkate alacağım.

Bitki ile ilgili bilgilerime gelince.Çiçek açabilmesi için bitkinin yaşlanması gerekiyor. Bizde ilk 5 yıl hiç çiçek açmamıştı.Bitki ne kadar yaşlı ise o kadar çok çiçek açıyor.Çok sık toprak değiştirmemek gerekli. Sık toprak değiştirince yine çiçek açmıyor. Çiçeksiz dönemde az su vermemiz gerekiyor yani kışın. Yazın daha bol su verilmeli.Düzenli saksı ve toprak değişimi mümkün olduğunca yapılmamalı.Mart'dan başlayıp son bahara kadar çiçek açabiliyor.Şimdiye kadar yıl da iki defa açtı. Genelde tek açıyor. Ancak iki yıl önce bir seferde üç tane ve iki tane açtı. Gerçekten görülmeye değer bir manzara oldu.Güneşi ve sıcağı sevdiğini düşünüyorum. Eski evimde salon saat 15:00 dan sonra güneşli oluyordu. Salon sıcaktan hamam gibiydi Çiçekleri kokmuyor.İşte bu dönemde üçerli ikişerli açtı. Ancak ben bir hata yapıp üç kök olan bitkiyi ayırarak üç ayrı saksıya ektim.O zaman eski neşesi kayboldu.Geçen sene hiç çiçek açmadı. Yeni yaprak vermedi .Eski yaprakların formu bozuldu. 6 aydır sulama suyuna bitki besini veriyorum düzelsin diye. İşe yaradı. Eski neşesini buldu.Bu siteyi yeni keşfettiğimde forumlar arasında resmine rastlayana kadar ismini bilmiyorum. Biz ailecek kendisini zambak olarak tanıyorduk. İsmini öğrenince internette araştırıp nasıl bakıldığını öğrendim. Zavallı çiçeğine ne yapılmaması gerekirse iyilik olsun diye yapmışım ne yazık ki. Şimdi daha bilinçli bakıyorum. Artık saksı ve toprak değiştirmeyeceğim gözüm korktu çünkü. Üstünden eskimiş toprağı alıp yenisini eklerim.Kök ayrıştırma yöntemi ile gelişiyor. Benimki şu an maalesef tek kök.Zaten aldığımız yerde bitkinin toprağı görünmüyordu. O kadar çok kök vardı ki.Bu bitki toprakta yetişmiyor mu diye düşünüyor insan.Ama öyle seviyormuş işte Bende aman güzel yetişsin diye kökleri ayırdım.Bu vesile ile bana ismini öğreten araştırma ve öğrenme imkanı sağlayan ağaçlar.net ailesine kendim ve bitkim adına teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön