View Single Post
Eski 04-04-2008, 18:26   #21
petulya
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
M.Sema güle güle büyütün.. Sarkan çiçeklerinin güzelliğini doya doya yaşayın..
Bende de var bi tane.. Çiçeğiniz kapı/cam ceryanında kalmasın..Biraz hassas bitki..
Çiçek tomurcuklarının ve çiçek yapraklarının grileşip/sararıp düşmesi bana anormal gelmiyor artık..Tropikal iklim sıcaklığı/koşullarını sağlayamayınca arada bir bitki böyle saşırıyor ne yapacağını:\) Tabağında kesinlikle su biriktirmeyelim, toprağın çok ıslak değil ıslağa yakın nemli olmasını sağlayın yoksa yaprak kenarlarında kahverengi küçük delikler oluşuyor..çiçek kendi gelince bunlar kurumuş kahve rengi delikler/lekeler olarak kalıyor..Yani yaprakların formu bozuluyor..Çiçekli halindeyken toprağını hiç kurutmamalıyız..Çiçek yaprakları düşüyor yoksa. Püskürtmeye gelince tabiatta yağmurla **** nemle ıslanmayan hiçbir yaprak **** çiçek yoktur yoksa kendi hallerine susuz yaşayamazlar. Dolayısıyla püskürtmek normal, ben arada bir mist(toz) şeklinde fısfıslıyorum.
Bitki 18/19 derecenin altındaki ısıları pek sevmiyor..Ortam ne kadar sıcaksa o kadar daha sıklıkla fısfıslayabilirsin..Bu noktada dikkat edilecek şey direkt güneş ışığının üzerine gelmemesi malum haşlanmalar oluyor..**** soğuk koşullarda aşırı ıslanmalarda çürümeler olduğu gibi...

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön