Konu: Enez-Edirne
View Single Post
Eski 28-03-2008, 13:13   #2
Vildan Sönmez
Ağaç Dostu
 
Vildan Sönmez's Avatar
 
Giriş Tarihi: 01-08-2005
Şehir: K.çekmece
Mesajlar: 5,185
Lagün (Dalyan gölü); Meriç Nehri'nin alüvyonlarla dolmasıyla oluşmuş olup önemli bir balıkçılık alanıdır .Deniz bağlantısından giren balıkların yumurtlama ve gelişme alanı olması nedeniyle bir tür doğal balık üretim havuzu işlevi görmektedir.

Enez’in 10 km kuzeydoğusunda Gala ve Pamuklu gölleri 5 Mart 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla "Gala Gölü Milli Parkı" olarak belirlenmiştir.

Çeşitli canlı türleri ve 111 kuş türü ve özellikle tepeli pelikan, bayağı aynak ve küçük karabatak gibi nesli tükenmekte olan türleri barındırmakta olması bölgenin değerini arttırmaktadır

Enez'de 1971 yılında başlayan arkeolojik kazılarla şarap mahzenleri, villa, hamam kalıntıları, kaldırım taşlı caddeler, bazilika ve şapeller, Roma ve Osmanlı dönemi mimari kalıntılar ortaya çıkarılmış ve halen de kazılar devam etmektedir. Tarihi eserler arasında Cenova surları, Bizans kilisesi, Yunus Baba türbesi ve Osmanlı Kervansarayı sayılabilir. Arkeolojik kazılarda Trakya ve İstanbul Üniversitesi öğrencileri çalışıyor. Her iki üniversitenin de Altınkum sahilinde kamp ve dinlenme tesisleri var.

Eklenen Resimler
   

Düzenleyen Vildan Sönmez : 28-03-2008 saat 13:47
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön