View Single Post
Eski 27-03-2008, 21:04   #1524
Mine Pakkaner
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızılhisar Mesajı Göster
Mine hn. limoni selvi hakkında birkaç soru sormak istiyorum.Yaklaşık 20 gün kadar önce bahçemin etrafına 70 adet limoni servi diktim. boyları 1.5-2 mt arası

1- Sulama miktarı,sulama periyodu ve sulama şekli nasıl olmalıdır.
2- Herhangi bir ilaç vermem gerekiyor mu?
3- Budama zamanı ve şekli nasıl olmalıdır?
4- Şekil vermek için nasıl bir yöntem uygulanıyor bunun için farklı bir makas veya alet varmı dır?
5- Gübre olarak yanmış koyun gübresi kullandım.başka bir şey kullanmam gerekir mi?
6-Bazı ağaçlarım kurumaya başladı bunun için yapabileceğim bir şey varmı?
1- Limoni serviler suyu çok sever ancak toprak yapınızı bilmediğim için miktarı konusunda onerim olamaz.
2-En buyuk problemlerinden biri pamuklu bittir. Dallarında beyaz pamuksu bir yapı görürseniz ilaçlamalısınız.
3-Yılın serin aylarında zevkinize göre şekil budaması yapabilirsiniz.
4-Budama makası ile spiral veye top şekil verebilirsiz. Çit biçme aletleri ile de doğal şekli olan piramit halinde düzeltme budaması yapabilirsiniz.
5-Limoni servilerin dengeli kimyasal gübrelemeye tepkileri çok iyidir. Mart ve ekim aylarında toprağına karıstırılacak kimyasal gübre büyümeyi hızlandırır.
6- Susuzluk etken olabilir, gölge etken olabilir, ince yapraklı çeşidi hassatır, en önemlisi limon servilerde ölüme sebep olan bir hastalık var ona tutulmuş olabilir, nematot olabilir. Sebebe göre uygulama yapmanız sonuç almanızı sağlar.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön