View Single Post
Eski 24-03-2008, 10:00   #47
Hakan KINACI
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Sn.Aztu,
Benim kusuruma bakmayın bu şekilde konulan balıkları akvaryumcuda da görsem tepkim değişmiyor. Kaldı ki bu kişi satışını yaptığı halde bu tür karmalar yapıyorlar.
Bakınız efendim, sizde amerikan zebra cichlid var bunlar, bölge secer ve yumurta yaparlar ve bu yumurtalarını ve yavrularını korumak için çok sert olurlar ki, yeri gelir eşlerini bile öldürür, yerler.
İkincisi Malavi gölü balıklarınız var ki bunların su değerleri en az 7,5 ph ister ve bir erkek iki dişi ideal bir aile yapısıdır.Su hacmi ~200 litre de 6 adet balık beslenebilir. Su hacmini büyüttükçe balık miktarını da çoğaltabilirsiniz.
Ayrıca sizde papağan diye tabir edilen cichlid var ki, bunlar bana göre ucube [kırma balıklardır.(tabiri caizse katır denilir.)] bunlarda malavi gölü balıklarının kırmasıdır.
Bir de sizde tanganika gölü balıkları vardır bunların su değerleri 8,5~9 ph değerinde olması şarttır bakmayın Türkiye de bunları zorla 7,5 ph da yaşatmaya zorlanırlar ve herkes bilgilidir (bu, bu suda yaşar diye diretirler.) fakat sizin frontozolarınız loş ışık ve derin su isterler su hacimleri yaklaşık 500 litre üzerinde olması her zaman idealdir ancak bu şekilde rahat ederler ve ideal boylarını ve renlerini gösterirler.

Gelelim genel olaylara; her hafta veya 15 günde bir mutlaka %5 dip çekimi yapılması şarttır. Bu dip çekiminden eksilen suyunuzu akvaryumunuzda beslediğiniz balık türüne göre hazırlayacaksınız ve su değerlerini ve akvaryumuna ekleyeceğiniz su ısısı akvaryumunuzla aynı değerde olmasına dikkat edeceksiniz.
plastik bitki koymanızı tavsiye etmem, çünki su değerlerini çok çabuk bozar ve hastalıklara yol açar.
Asla hasta bıklarınız için ana tankınıza ilaç dökmeyin derim, çünki akvaryumda oluşan tüm yararlı bakterilerinize de zarar vereceksiniz ki, bu da akvaryumunuzun tüm dengesini bozacaktır.
Biraz çenem düştü yine....
Artık kafanıza takıldıkça cevaplayayım...
Saygılar,

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön