View Single Post
Eski 20-03-2008, 22:12   #1
hassoman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Asma yapraklı hamsi

Yapraklı sebze yemekleri kategorisine girer mi bilmiyorum. Eğer girmiyorsa yorum akışını bozmak istemem doğrusu... Ama bu yemeğin esas kızı (hadi oğlanı demeyeyim) asma yaprağı olduğu için buraya yazdım; yazdım ama bu aynı zamanda balık yemeği de... Bu yüzden başka bir yere taşınırsa alınmam doğrusu...

Hamsinin son demleri artık... Bu vereceğim reçetenin benzerlerini duymuşsunuzdur; ama inanın bu farklı... Azıcık zahmetli gibi görünüyorsa da malzemeleri önünüze aldığınızda hiç de göründüğü kadar zahmetli olmadığını göreceksiniz.
Ya ne olur deneyin bu yemeği... Çünkü ben geliştirdim

Asma yaprağını dolmalık hazırlar gibi hazırlıyoruz.
Hamsilerin kemiklerini çıkarın (hamsi kuşunda olduğu gibi. Zaten bu yemeğin adı asma yaprağında hamsi kuşu dense yeridir yani)
Kaşar peynirini kibrit şeklinde balık sayısının iki katı kadar kesip bir kenara koyuyoruz...
Domatesin kabuğunu soyup, çekirdeklerini çıkarıp kiprit çöpünden kabaca parçalar hazırlıyoruz...
Limonu sıkıp suyunu hazır ediyoruz..
Maydonozları ince ince kesiyoruz...
Karabiber...
tereyağını oda sıcaklığında yumuşatıyoruz ki bıçağa kolay gelsin..

Hazırlanışı:
- İki asma yaprağının kenarlarını birbirinin üzerine bindiriyoruz. Rastgele azıcık tereyağ sürüyoruz. Üzerine hamsiyi karnı açık vaziyette koyuyoruz...
- Hamsinin içine kaşar peynirini, maydonozu, domatesi koyup azıcık tereyağ koyuyoruz (şöyle nohut tanesinden daha küçük...) Sonra bir -iki damla limon suyunu damlatıp, karabiber serpiyoruz ve asma yaprağını balıkla birlikte sarıyoruz...

Tavaya önce sıvı yağ koyup asma yapraklı hamsiyi diziyoruz... Tava hafif harlıca ateş üzerinde iken asma yaprağı şöyle bir suyunu salacak, sonra çekecektir. Arzu eden bu aşamada sarmaların arasına azıcık tereyağ koyabilir. Sarmaları bir çatalla arasıra sağa sola oynatıyoruz. Sarmaların altları kararmaya başlayınca çeviriyoruz... Bu yüzleri de kararıncaya kadar yine çatalla oynuyoruz...
Servis...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön