View Single Post
Eski 20-03-2008, 10:22   #35
lerdemir
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Salon Çamımda Sorunlar Var. Teşhis ve Reçete Ricası

Merhabalar,

Benim salon çamım yaklaşık 3 yıldır benimle yaşamakta.

Genel bilgilerim dahilinde düzenli bakımım sonucunda her yıl muntazam şekilde büyüdü, boy attı. Halen de bu büyüme sürmekte.

Ancak, konumunu hiç değiştirmemiş olmama rağmen -yani ışık alışında sert bir değişiklik yok- 1 ayı geçkin bir süredir sulama rejiminde aksatmalarım oldu.

Temizlikçi kadın bir ara çok sulamış; ben toprağını kurumaya bıraktım; o ara çok kuruttum galiba; sonra onu gidermek için tekrar suladım, biraz da besin ilaveli su verdim derken vaziyet fena oldu.

Fotoğrafladım ki teşhis kolay olsun. Bitkinin genel görünümünde büyük bir sorun yokmuş gibi görünmesine rağmen, bazı ana dallardaki kimi ara dalların merkezinde sararma ve sonrasında kuruyarak dökülmeler var. Son haftalarda bu eğilim arttı.

Acaba besin ilavesini mi fazla kaçırdım da yanmaya mı sebep oldum onun da farkında değilim. Tam anlamıyla bir şaşkınlık içindeyim.

Bilenlerden yardım istirham ederim.

Aşağıdaki sararan dallara örnek.
Name:  IMG_0197 Çam 1.jpg
Views: 21550
Size:  31.4 KB

Bu ise sararma sonrası kurumaya örnek.
Name:  IMG_0198 Çam 2.jpg
Views: 22307
Size:  34.4 KB

Bu da kuruma...
Name:  IMG_0200 Çam 4.jpg
Views: 20851
Size:  28.8 KB

Bu da kuruma...
Name:  IMG_0199 Çam 3.jpg
Views: 21336
Size:  30.8 KB

Bu fotoğraftaki keskinlik ve karalık sizi yanıltmasın; görüntüyü netleştirmek ve keskinleştirmek için autocorrect'e tıkladıktan sonra oluşan görüntüdür. Yanıltmasın. Diğerlerinde böyle bir etki yok. Hepsi doğal...
Name:  IMG_0203 Çam 5 Genel1.jpg
Views: 21508
Size:  39.7 KB

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön