Konu: Japon Eriği
View Single Post
Eski 14-03-2008, 09:31   #3
çaça
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
merhaba arkadaşlar.
Benim dikmiş olduğum Erik bahçesinin bu yıl 2. yılı , sıra arası 5 m. sıraüzeri 4 m. olarak 220 fidan diktim. fidanlar ilk geldiğinde dallı fidan halindeydi. dallar birbirineyakın ve dik olarak gelişmişti. tel çekip ip bağlayarak biraz yatay hale getirdim.Fakat fidanlar çok dik büyüme eğiliminde.bu yıl yine benzer yöntemleri kullanmayı (veya dal ayırma aparatı) düşünüyorum. Eriklermart ayı başında çiçek açmaya başlamışlardı. Şu an çiçeklenmenin sonlarındalar. Bazılarında yaprak sürgünleri oluştu. Arazi denizden 10 km. içerde, 350m. rakımda, deniz manzaralıdır.
çiçeklenme başlarken ağaçların arasına içi su dolu 6 ad. Mavi leğen koydum. birçok zararlı böcek içine düştü. Özellikle Bakla Zınnı denen ve çiçekleri yiyen zararlılar leğenlerin yüzeyini adeta kaplamıştı. görünce sevindim, çünkü bu kadar etkili olacağını tahmin etmiyordum. ben ilaç pek kullanmak istemiyorum. mesela monilya için ilaç atmadım. pişman olurmuyum bilmiyorum. Sizlerin de taçlandırmaya dikkat etmenizi öneririm. görüşmek dileğiyle...

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön