View Single Post
Eski 09-03-2008, 14:49   #30
gundam
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
selamlar ben denemiş idim bir sure de kullandım, bence kullanılabilir, gerçi bilgili üstadlar gereği olmadığını belirtmiştlerdi, 30 -40 liranıza ve elektrik masrafına kıymıyor ve yagmurlama, spreyleme (her ne ise) yapmaktan üşeniyorsanız denemenizde fayda var...
benm deneyimim ise şöyle;
hiç ibrik vermeyen ventricosa 4 yeni ibrik verdi, (gerçi ibrik oluşumları buna bağlı olmayabilir) ibrikler çok gelişmemiş, ve kıyaslanacak olursa ufak (bitkim henuz çok genç, ve doku kültürüyle üretildiğini sanmıyorum).
aynı zamanda ventrata, alata, sibuyanensis(highland), macfarlenei(highland), alborginata(Lowland) öyle çok göze batan bir gelişme olmadı ama bitkilerimin hepsi genç bitkiler.
bir not daha nemlendirme cihazının yanında spreyliyor ve 5 gunde bir topragını da suluyordum tabi saksı tabagında su birikmeyecek sekilde.

hele macfarlenei katili bi sarracenia leucophylliam var ki ondan daha sonra bahsedeceğim..

bilenlere soruyorum
turgor basıncını yitirmiş sakız kıvamına gelmiş bir nepenthes nasıl kurtarılabilir? ya da kurtarılabilir mi?
yapraklarda sararma karama cürüme yok, sorun kokten değil bunu garanti ediyorum, sebebi bakım koşullarından da değil?

gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön