Konu: Aşılama
View Single Post
Eski 06-03-2008, 02:08   #78
orcanöbekçi
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Arkadaşlar,
Bende bahçemde bir meyve ağacında birkaç çeşit meyve görmek istediğimden bu sene bir kaç aşı yaptım. Hayatımdaki ilk aşılar. Geçen sene bir deneme yaptım ama ben aşı yaptığımı sanırken meğer yanlış anlamamın neticesi yaptığım aşı değilmiş. Bu sene yaptığım aşılardan
söz etmeden önce aşı karmaşası içinde öğrendiklerimden ve anladıklarımdan,hiç bilmeyen arkadaşlara yardımcı olur düşüncesi ile birkaç şey söylemek istedim.

Aşılar bilindiği gibi göz aşısı ve kalem aşısı diye ikiye ayrılıyor. Kalem aşıları
her mevsim yapılabiliyor. Youtube da gördüğüm aşının tarihi 02Ocak2000 saat 17.00 idi.
Yani ocak ve şubat ayları normalde kalem aşı zamanı. Hocalarımız ,ağaçlara su yürüdüğün
de aşı yapabilirsiniz diyorlar. O zaman Mart ve Nisan ayı gibi de aşı yapılıyor. Hiç bir yerde
Temmuz ve Ağustos ayında kalem aşısı yapmayın diye yazmıyor. O zaman yazında kalem
aşısı yapılıyor. Sonbaharda da Kalem aşısını pek anlatmıyor da göz aşısını yapabilirsiniz deniyor. O zaman aksi söylenmediğinden sonbaharda da kalem aşısı yapılabilir diye düşünüyorum.Yani zaman mevhumu yok.

Ancak aşıların iyi tutması ve garantili olması için
aşılık kalemler ,ağaçlar yeşermeden kesilip toprağın bir karış altına gömülüyor.Aşı yapacağınız ağaç tomurcuklanmaya başlayınca aşı kalemlerini topraktan çıkarıp, aşı yapacağınız ağacı aşılıyorsunuz bu kalemlerle.Şekilleri zaten anlatılıyor forumda,genelde zamanını bilemiyoruz.

Göz aşıları ise yılda üç kez yapılıyor. Mart ayında (erken sürgün göz aşısı)
Mayıs-Haziran da (geç sürgün göz aşısı), Eylülde(durgun göz aşısı).

Bunlar için de ağacın
tomurcuk vermesi gerekiyor ama alacağınız gözlerin patlamamış olması gerekiyor. Göz aşılarının da yapılışı sitede mükemmel anlatılmış.
Ben, benim yaptığım aşılardan bahsetmek istiyorum.Bir arkadaşım Tire'den
Kendi yabani eriğine aşı yaptırmak için papaz erik ağacından kalem dalları kestirmiş ve
bahçesine bir karış toprak altına gömmüş.Aşı yapacak kimse bulamadığından yakınırken
ben siteden öğrendim yapıvereyim dedim.Arkadaşın yaban eriğine iki adet papaz eriği
iki adet de italyan eriği aşıladım.Sitede gördüğüm ve kolayıma gelen çoban aşısı yaptım.

Şu anda arkadaşa yaptığım aşılarda iyi **** kötü bir gelişme yok.Arka
bahçe pek güneş görmüyor ondan alabilir.Daha sonra ayni kalemlerin fazlalarını alıp bizim bahçeye geldim.İki gün ardarda aşı yaptım.Kendi ağaçlarıma da iki türlü kalem aşısı yaptım. Birincisi normal çoban aşısı,ikincisi matkapla delerek yaptığım aşı.
İtalyan eriğimde şu anda iki adet formoza eriği(çoban aşısı ikiside),iki adet
başka cins italyan eriği(Çoban aşısı ikiside),dört adet papaz eriği(ikisi çoban aşılı,ikisi mat
kapla gövdeyi delerek yaptığım aşı),bir adet kayısı ağacımdan aldığımkalemi aşıladım(mat
kapla delerek).Bunlardan iki adet formoza eriği tuttu,çiçek bile açtı.Diğer çoban aşıları dutuyor.Matkapla yaptığım papaz erikleri de hem de ikiside yaprak vermeye başladı.Kayısı
da bir hareket yok.
Formoza eriğimde:iki adet papaz eriği(çoban aşısı),iki adet italyan eriği(ço
ban aşısı),bir adet kayısı(çoban aşısı),ve bir adet de yine papaz eriği( matkapla yaptığım
aşı).Bunlardan matkapla yaptığım aşı yaprak verdi.Diğerleri belirti gösteriyor ama daha
yaprak vermediler.
Ayva ağacımda:İki bodur elma( biri çoban aşılı,diğeri matkaplı),iki deveci armudu(biri çoban diğeri matkap),bir adet de elma ağacımdan aldığım kalemi matkapla
aşıladım.Matkapla yaptığım elma kaleminde göz kabardı hafif yeşilliği görüyorum.Diğerleri
canlı duruyor amapatlamadılar.
Elma ağacımdaElma ağacım geçen sene avuç içinden büyük,kırmızı renkli
onbeş kadar elma vermişti.Ayvada elmada üç yaşında.)İki adetdeveci armudu(Biri çoban
diğeri matkap),iki adet bodur elma(biriçoban diğeri matkaplı),iki adet ayva(biri çoban,diğeri
matkaplı).Aşıların durumuna gelince;Matkapla yaptığım ayva aşısı tuttu ve yaprakları bir
cm yi geçiyor.Çoban aşısı ile yaptığım ayvakaleminde ise göz kabardı baş verdi ama yaprağı daha açmadı.Diğer aşılar iyi ama kesin tutma belirtileri henüz yok.Şimdilik bukadar.
Başınızı ağrıttımsa affola.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön