View Single Post
Eski 16-04-2006, 06:52   #7
Halit Togay
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
elimdeki kitapları www.bonsaim.com da yazmıştım tekrar edeyim . en çok Harry Tomlinson ın kitabı işe yarıyor

1- ORMAN BAKIMI tolgay odabaşi ,adil caliskan , ferhat bozkus IU Orman Fakultesi 2004
2- DENDROLOJI DERS KİTABI Faik Yaltirik Asuman Efe IU Orman Fakultesi 2000
3- TURKCE BiTKi ADLARI SOZLUGU Turhan Baytop Ataturk Kultur Dil ve Tarih Yuksek Kurumu Turk Dil Kurumu Yayinlari no:578 1994
her bonsaicinin kütüphanesinde olması gerek sadece ağaçları değil diğer bitkileri de tr isimleri ile tanıtıyor birçok bitkinin renkli resimleri de mevcut turhan hocanın bu eşsiz eserinde
4- AĞAÇLANDIRMA İÇİN TÜR SEÇİMİ TOHUM EKİMİ VE FİDAN DİKİMİNİN PRATİK ESASLARI TEMA yayını 2001
birçok türü resimlerle tanıtıyor
5.BİTKİLERİN GİZLİ DÜNYASI H. Kemal Çağın Bulut Yayınları Avrupa ve Türkiya Florası İnceleme Dizisi 3 cilt halinde yayınlandı
renksiz çizimlerle türlere ait bilgiler ve bunların yemek olarak ve hatta ilaç olarak kullanışlarına ait bilgiler var ben yemek olarak kullanışlarından istifade ettim.
Bunlara
6. yine TEMA dan çıkmış AĞAÇLAR MARMARA BÖLGESİ AĞAÇ VE ÇALILARI adlı resimli kitabı da muhakkak ilave etmek lazım. şu anda bonsai sevenlerin en çok işine yarayan kitap budur.
7- yine TEMA dan meşe ağaçlandırması adlı kitapçık da faydalı
8- Faik Yaltırık'ın 7-8 sene evvel Atlas Dergisi eki olarak verilen iki kitapçığı var. piyasada satılmadılar . benim teklifim Atlas Dergisine birer e-posta yollayalım hatta ağaçlar.net de de yazalım Atlas bunları tekrar versin gerçi 6 no daki kitap daha kapsamlı ama atlasın eki daha geniş kitleye ulaşıyor.
9- THE BONSAİ BOOK Robert W King Running Press 2001 hiç kimseye tavsiye etmem
10- BONSAI In Association With Brooklyn Botanic Garden S M Bachenheimer Resnick - Kenro Izu Crescent Book 1995 2000 de londra da indirimden 2.99 sterline almışım fiatı hala üstünde bedava sayılır çok güzel fotograflar var. kenro izu fotografları çekmiş.
11- Kamuti: New Way in Bonsai Willi E Bollman Zimbabwe lisanında kamuti bonsai demekmiş. aldım ; ince bir kitap ama hiç okumadım.
12-THE LİVİNG ART OF BONSAİ. Amy liang Sterling publishing. 1995
13- MİNİATURE BONSAİ Herb l Gustafson Sterling PublishingCo Inc 2000
14- Bonsai A Hamlyn care Manual Colin Lewis 1997
15- The Ultimate Book of cacti and Succulent Miles Anderson Lorenz Books 1998 kaktüsle otla ne işimiz var diye düşünmemek lazım bal gibi de faydalı. ayrıca sukulentlerden de bonsai yapılıyor.
16 AĞAÇLANDIRMA TEKNİĞİ Suad İ Urgenç İÜ Orman Fakültesi 1998
17-BAZI YAPRAKLI AĞAÇ VE ÇALILARIN KIŞIN TANINMASI Faik Yaltırık İÜOrman Fakültesi 1991 herkese lazım
18- YENEBİLİR YABANİ BİTKİLER VE YARARLI OTLAR Jim Meuninck Bilge kültür Sanat 2004
19- SIMON & SCHUSTER'S GUIDE TO BONSAI Victoria Jahn Brooklyn Botanical Garden çok faydalı her bonsai yetiştirende olması lazım
20- RENKLİ TÜRKİYE BİTKİLERİ ATLASI Nebahat Yakar Büke Kitapları ikinci baskı 2004 hocanın kendi çizimlerini içern ilk baskı 1964 te yapılmış. hocayı 1997 de kaybetmişiz. tanıtılan türlerden 12 tanesi ağaç ve çalı gerisi ot.
21- BONSAI BASICS Chiristian Pessey Remy Samson en çok okuduğum bu
22- Türkiye'nin En Güzel Yaban Çiçekleri Erdoğan Tekin bir metalürji profesörünün hobi olarak başladığı çiçek fotograflama merakı nefis bir kitap çıkartmış türünün tr deki tek örneği İş Bankası Yayınları 70 lira bonsai için çok yararlı değil
Halit Togay

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön