Konu: Nergis
View Single Post
Eski 02-03-2008, 17:56   #67
Buket Aknar
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LUDİSİA_BAHYA Mesajı Göster
Sn Buket Aktar;

Bu her halde soğanlarınızın neden çiçeklenmemiş olacağı hakkında size bir ip ucu olur.(İlk paragraf)
Yani burada önemli olan şeyin artık soğanı beslemek olduğu anlaşılmıştır umarım.
Yıl içinde soğanınız çiçek açabilecek olgunluğa ulaşamadı ise büyük bir olasılıkla seneye oda olmazsa bir dahaki seneye açacaktır ki bu genelde yavru soğanlar için geçerli 2 sene dinlenme/gelişme.

''Ama benim soğanım geçen sene açmıştı.'' derseniz de;
Durumun bundan farksız olduğunu hatırlatmada fayda göüyorum.Yani basitçe söyle bahsediyim, soğanınız geçen sene kuvvetli idi çiçeklendendi, fakat çiçeklenmeden sonra kuvvet toplayamadığı için bu sene çiçeklenemedi gibi.
Önemli olan ''bulb'' yani.

Soğanları sökmenin hangi şartlar altında nasıl olcağını sanırsam bildiğim kadarı ile daha önceden de bahsetmiştim ama;

Siz bu soğanları ne zaman sökmüştünüz?Yani çürüdüklerine göre herhalde sarardıktan sonra sötkünüz galiba.
KKTC de pek söküm uygulanacağını sanmıyorum ama illada sökecem derseniz,
yazın soğanlar toprakta iyice kuruduktan sonra yapın derim.

Şimdi;

Bu soğanları dibe kaçanlar soğanlarını yukarı aldıktan sonra hemen çiçeklenmiş mi?
Tabiyki sizin bulunduğunuz yerin ben coğrafi konumunu bilmiye bilirim
(en azından bahçenizin) ama, 1 yıl içinde 30 cm derine de inmedi ya çocukcağızlar.
Tabiyki taşkın,sel,kuvvetli ruzgar vs. olmadıkça soğanların bir miktar daha yukarıda olması her zaman tercihimdir.

Hımmm,
Birde acaba rica etsem uygun bir zamananızda şu açmayan nergislerinizden bir kaçını fazlaca rahatsız etmeden, yaklaşık bir kaç cm uzağından azami dikkatle kazarak bir kontrol edebilirmisiniz acaba, şu an yaklaşık olarak kaç cm derindeler?

Saygılar.

İlginize çok teşekkürler, ne yazık ki bu mesajı ancak şimdi okuyabildim ki hava kararmak üzere. Bu sebeble şu anda onları kontrol edemiyorum ama yarın mutlaka bakacağım. Tüm bunların yanısıra ben size nergislerimin nasıl bir yerde olduklarını anlatayım.

Oldukça yaşlı bir zeytin ağacının kökü taşlarla çevrilmiş içerisi toprak doldurularak sağ yarım kısıma nergisler, sol yarım kısıma ise menekşeler tanzim edilmiştir. Geçen yıl menekşeler ve nergislerin ilk yılı olmasına rağmen hepsi güzelce çiçeklendiler. Bu yıl; menekşeler oldukça coşmuş, hatta kendi sınırlarını aşıp nergislerin tarafına da atlamışlar ve geçen yıldan daha da fazla çiçek açmışlardır. İlk önceleri nergislerin onlardan kurtulup yeşillenmeyeceğini sandım ancak daha sonra toprak üzerinde burun verdiklerini gördüm. Ancak hala çiçek açmadılar. Şu anda dönemi geçince hepsini söküp onları tamamen başka bir yerde yeniden tanzim etmeyi düşünüyorum.

Bu arada çiçekciden aldığım, hollandadan gelme nergis soğanları yavaş yavaş toprak üzerinde görünmeye başladılar. Umarım onlar güzelce çiçek açarlar da mutlu olurum.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön