Konu: Nergis
View Single Post
Eski 02-03-2008, 11:25   #66
Ludisa Excellence
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Sn Buket Aktar;

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
...
Demekki soğanlı bitkiler dayanıklıymış !!!!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LUDİSİA_BAHYA Mesajı Göster
...
Esasen soğanlı bitkicilikte toprak tapısıda önemlidir.Eğer bulunduğu yer mineral vs. den fakir bir toprak ise soğanınız canlı olduğu süre içinde gerekli gübrelemeleri yapmanız şart.Tabiyki iri çicekler etde etmek için.Soğanlarınız dormant olduğu zaman ise toprağı bir sonraki sene için hazırlamanız gerektiği biliniyor zaten.
...

Benim deneyimlerime göre nergisler lalalerden (soğansal yapı olarak) çok daha dayanıklı. Çabuk bir çürüme nerdeyse imkansız gibi.Gübre(NPK, hümik asit) ile yanan nergislerin bide yeniden çok çabuk kök oluşturduğunu biliyorum(tabi bunlar deneme amaçlı yapılan gübrelemeler idi).
...
Bu her halde soğanlarınızın neden çiçeklenmemiş olacağı hakkında size bir ip ucu olur.(İlk paragraf)
Yani burada önemli olan şeyin artık soğanı beslemek olduğu anlaşılmıştır umarım.
Yıl içinde soğanınız çiçek açabilecek olgunluğa ulaşamadı ise büyük bir olasılıkla seneye oda olmazsa bir dahaki seneye açacaktır ki bu genelde yavru soğanlar için geçerli 2 sene dinlenme/gelişme.

''Ama benim soğanım geçen sene açmıştı.'' derseniz de;
Durumun bundan farksız olduğunu hatırlatmada fayda göüyorum.Yani basitçe söyle bahsediyim, soğanınız geçen sene kuvvetli idi çiçeklendendi, fakat çiçeklenmeden sonra kuvvet toplayamadığı için bu sene çiçeklenemedi gibi.
Önemli olan ''bulb'' yani.

Soğanları sökmenin hangi şartlar altında nasıl olcağını sanırsam bildiğim kadarı ile daha önceden de bahsetmiştim ama;
Alıntı:
Yerlerinden söküp koruduğumu sanırken bu yıl paketi açtığımda çoğunun çürümek üzere hatta çürüdüğünü görerek çok üzüldüm.
Siz bu soğanları ne zaman sökmüştünüz?Yani çürüdüklerine göre herhalde sarardıktan sonra sötkünüz galiba.
KKTC de pek söküm uygulanacağını sanmıyorum ama illada sökecem derseniz,
yazın soğanlar toprakta iyice kuruduktan sonra yapın derim.

Şimdi;

Alıntı:
Kıbrıs'ta kime sorduysam nergis soğanlarının zamanla derinlere gittiğini ve bu şekilde sadece yaprak vererek çiçek açmadığını söyleyerek bana soğanları söküp tekrar ekerken altlarına küçük taş veya mermer yerleştirmemi tavsiye ettiler. Denemeyi düşünüyorum.
Bu soğanları dibe kaçanlar soğanlarını yukarı aldıktan sonra hemen çiçeklenmiş mi?
Tabiyki sizin bulunduğunuz yerin ben coğrafi konumunu bilmiye bilirim
(en azından bahçenizin) ama, 1 yıl içinde 30 cm derine de inmedi ya çocukcağızlar.
Tabiyki taşkın,sel,kuvvetli ruzgar vs. olmadıkça soğanların bir miktar daha yukarıda olması her zaman tercihimdir.

Hımmm,
Birde acaba rica etsem uygun bir zamananızda şu açmayan nergislerinizden bir kaçını fazlaca rahatsız etmeden, yaklaşık bir kaç cm uzağından azami dikkatle kazarak bir kontrol edebilirmisiniz acaba, şu an yaklaşık olarak kaç cm derindeler?

Saygılar.

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön