Konu: Lale
View Single Post
Eski 29-02-2008, 19:27   #87
aysemelike
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Sevgili lale severler,

son ayın yazılanalarına şöyle bir baktım, bazı sorularınıza kısaca bir kaç cevap yazmak istedim....

Öncelikle saksıda lale yetiştirenler sakın yetiştirme aşamasında evde tutmayın, balkonunuza, bahçenize bırakın, korkmayın kolay kolay donmazlar. batı bölgelerindekilere zaten bir şey olmaz soğuk yerdekileri don zamanı kuytuya almanız yeter....Üzerine kar yağsa kaldırmayın...

Ne zamanki yapraklar iyice gelişir ve tomurcuk verme aşamasına gelir o zaman eve sıcağa alabilir ve çiçeğin büyümesini izleyebilirsiniz....

İzmir, kıbrıs vb. sıcak iklimlerde soğuk bölgelerdeki gibi kocaman çiçekli, uzun boylu laleler elde etmek sıcaklık nedeni ile zordur, erkenden tomurcuğa gider ve küçük bodur boylu çiçek açar, normaldir.. Buralarda ister bahçe ister saksıda olsun en gölge ve soğuk yerlere soğanları yerleştirin...

Son olarak lütfen kimse eşeleyip deşelemesin zamanı gelince açarlar, ki bu zaman sümbüller, nergisler, çiğdemler kadar erken olmayabilir.... Mart sonu mayıs ortası arasında herhangi bir zaman açabilirler, ki bu da türlerine bağlıdır....

Vazodaki su içindekilere gelince ilk kez gördüm ve çok güzeller, merak ettiğim şu oldu, tamamen vazoda suda mı yetiştirildiler yoksa yetişince çıkarılıp suya mı kondular

Herkese güzel laleli günler diliyorum... benimkilerin tümü henüz 5-10cm yaprakta, mart sonu sırayla açmaya başlayacaklar, eminim sizinkiler de sıralarını bekliyorlar.....

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön