View Single Post
Eski 22-02-2008, 16:15   #18
şükran ünal
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Sevgili arkadaşlar, bizimde bahçemizde buna yakın bir sorunumuz var. Tek fark çamın altına ben yıllarca sebze ekerdim ve olurdu (ektiklerim domates, biber ve kabak) bir kaç senedir burada hiç sebze yetiştiremez olduk. yanı sanki kuruyup yanıyor gibi bir haller oluyor ektiklerimize. Hiç böceklenme veya hastalık olayına rastlamadık. Düzenli bir şekilde havalandırması bellenmesi ve gübrelenmesi yapılıyor. Bu sütunu okumadan önce kendi kendimize çam yapraklarının asiitliğinden ve az da olsa sebzelerin üzerine düşmelerinden olabileceğini düşünüp durdum. Ne derece doğrudur bilemiyorum ama çam her sene maşallah aldı başını gidiyor ve bizim bu alandan başka her yer çim olduğu için burayı sebzelik olarak ayırmıştık. Bu verimsizliğin nedeni son yıllarda çamın bu alanın üzerini tamamen kapatması olabilir mi? Alan 2,5mt. X 6mt. yamuk şeklinde ve çam bir ucunda 7-8 mt.yükseklikte oldu.Sabahtan ikindi ye kadar güneş buraya değiyor. Caretta arkadaşın mesajını görünce bende sizlerden bu konuda bildiklerinizi paylaşacağınızı düşünerek yazdım. Malum bahar geliyor ve artık sebze hazırlıkları başlayacakve bende çok büyük heveslerle bu işlere başlamak istiyorum. Hepinize sevgiler ve teşekkürler..

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön