View Single Post
Eski 18-02-2008, 21:21   #2
Hidro
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Sayin Innuendo,

Oncelikle esinlendigim EC metre devresine http://www.octiva.net/projects/ppm/ linkinden ulasilabilir.Ancak bu Ec metre cift polariteli besleme ile dizayn edilmisti cunku devre JFET bir OpAmp kullaniyor. Buda cift polariteli trafo gerektiren bir besleme istiyordu. Benim amacim ise elde tasinabilir bir ecMetre , bu nedenle tek pil ile calisacak hale getirilmeli diye dusundum.Devrede ufak bir degisiklik yaptim. Daha sonra yaptigim elektrotlar ile testler yaptim.Sonuc mukemmeldi. Tabii daha once belirtigim gibi , benim en onemli amacim otomatik EC-PH ayarlamasi , iklimlendirme yapacak bir otomasyon kurmak. Neyse bunu gerceklestirmek icin EC-PH degerini bilgisayara gondermem gerekiyordu. Bu arada sicaklik degisimlerinin cihazin kararligini cok etkiledigini gordum( ki bu teorik olarak olmasi gereken sey) bunun da kompanze edilmesi gerekiyor.Su anda bilgisayar ile konusabileck ve sicaklik kompanzesi yapacak mikrokontroler temelli bir tasarim yapiyorum. Az kaldi bitirmeme. Tabii ben haftada 7 gun calisiyorum ve oldukca yogun bir isim var bu da EC metreyi hizli bir sekilde bitirmemi engelliyor.

Ayrica bu tip bir projeyi gerceklestirmek icin bir osiloskopa, hassas tartiya ve multimetreye (kalibrasyon sivisi icin) ve iyi bir elektronik bilgisine , en azindan hobi olarak elektronik ile ugrasmis olmayi gerektirir. Su andaki devremi foruma ekliyorum. Bu devreyi yapip cikisini DC konumda bir volt metreye baglayacaksiniz.Skop ile bazi ayarlar yaptiktan sonra gordugunuz deger size 2V = 2000 ppm 1 V-1000 ppm gibi sira ile EC yi verecek. mikro siemens , TDS ise bu degerden turetilen sayilar olacak.Yani kolay, carp bol gibi basit matematik. Daha sonra kalibrasyon ve diger detaylari anlatacagim. besin sicakligini kalibre ettiginiz sivinin sicakliginda tuttugunuz surece bu hali ilede mukemmel calisiyor. Tabi elektrotta cok onemli . Benim buldugum en iyi elektrot , paslanmaz celik icin argon kaynaginda kullanilan nikel alasimli teller. Ama yeni bir gelisme olarak grafit kullanmayi dusunuyorum.Piyasada satilan EC metrelere bu grafit elektrotlari gorunce oradan geldi aklima.Sanirim 2B tipi bir kursun kalemin icinden yapabilirim. Sonuc alirsam yazarim foruma

Neyse simdilik bu kadar. Upload yapayim

Selamlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hidro : 18-02-2008 saat 22:19
Hidro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön