View Single Post
Eski 18-02-2008, 12:37   #87
demirgonenc
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2008
Osman bey; özel ağaçlandırma gibi mevzuatları yazanlar bunun nasıl kötü amaçlı kullanılacağını da biliyorlardır. Bizim bürokrasi böyledir. Düzenlemenin nasil suistimal edileceğini bilir ama yine de yürürlüğe koyar. Daha sonra iyi niyetli bürokratlar gelirler bunları düzeltmeye çalisirlar, eleştrileri üstlenmek zorunda kalırlar. İşimden dolayı yakından bildiğim bürokrasi konusunda benim bir tezim var, bürokratların tespit edemeyeceği hırsızlık yoktur diye. Aksi mümkün değildir. Basit bir konuda 8-10 evrak dolduracaksiniz ve orada usulsüzlük yapılacaksa, bürokratın gözünden nasıl kaçtığını anlamak zordur. Bu ağaçlandırma konusunda benim gördüğüm şudur; mevcut idare bu konuda iyi niyetli. Geçmişte bizzat orman şefleri bu konuda usulsüzlükler yapmışlardır, ceremesini siz ve biz çekmekteyiz. Ağaçlandırma yapılacak diye ağaçlar kesilmiş satılmış, yerine dikilmememiştir. Karamsarlığa gerek yok. İyi niyetinizi de yitirmeyiniz. Pollyanna olmak değil benim dediğim. Bu özel ağaçlandırmada aslında devlet dikilen ağaç kadar ayrıca para vermelidir diye düşünüyorum, kredi yerine hibe etmelidir iyi şekilde biten projeleri. Nedeni basit, kendisi dikeceğine vatandaş dikiyor ve üzerine de ek maliyet ödüyor. Orman ağaç diker ve gider. Yüzde 30'u tutarsa ne ala. Vatandaş dikerse her ağaça bakım yapar. Ayrıca yapmak zorundadır da mevzuata göre. Kendisi tohumları döker gider, vatandaş tek tek fidan diker. Orman etrafını doğru çevirmez, vatandaş pahalı fence telleri ile ağacını korur. Bizim yapacağımız yerin yakınında orman tarafından bir ağaçlandırma yapılmış ibretlik. Ağaçları keçiler yemiş, yapılan masrafın sınırı yok. Teller dökülüyor, direkler yıkılmış. Bunu görmezden gelen orman senden bu duruma getirirse hesap da sorar. Daha önce görüşümde söylediğim gibi, biz genelde iyi niyet ve destek gördük ormandan. Projemizi mesele yaptık ve yaşama geçireceğiz.

demirgonenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön