View Single Post
Eski 16-02-2008, 19:41   #30
Ludisa Excellence
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Alıntı:
Bu durumda paph.ler için sizin önerdiğiniz bakım (gübreleme-sulama-ışık-torf vs) şartları ne olabilir?
Şunu samimiyetle söyleye bilirim ki hocamın tavsiyelerine uymaya çalışıyorum.Ve çokta memlunum.Daha öncede defalarca belirtildiği gibi orc. lerde herşeyden önce ( özellikle epifit türler için) nem çok önemli.Benimkiler genellikle kapalı kısmen siteril ve yüksek nem oranına sahip(%70-85),sıcaklığın ise 22C ile max 30C olduğu bir çeşit terr. da yetişmekteler.Kışın bu ortamı pek sağlıyamasamda kış mevsiminden sonra bitki gelişimi için önemli bir faktör.Fakat bu aralar orkide için gerekli olan karışımlara konrollü bir şekilde fazlaca torf,hindistan cevizi torfu veya lifli (ph7) olan mataryeller(örn. kaya yünü vs.) karıştırmaktayım.Buradaki torf faktörü daha öncelerde zaten tartışılmış idi.Saksıların yapısını ise baya bir değiştirdim.Şimdilerde saksı yüzeylerine bile bol miktarda delik açmaktayım ( özellikle phl.,odon.,cym.).Yanlız fazla miktardaki torf azami derecede sulama demek ki zaten saksı gövdesindeki delikler ile bunu dengelemeye çalışmaktayım.Oluşturduğum ortamdaki nemide bu deliklerden ala bilmekte ki zaten daha öncede belirttiğim gibi bazı dönemlerde sulamayı nerdeyse 0(sıfır) a indire bilmekteyim(Tabiyki bu gene epf. türler için geçerli.örnhal).
Zaten bunlar bilinen şeyler ama fikir vermesi açısından bir kez daha yazmayı tercih ettim.

Saygılar.

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön