View Single Post
Eski 11-02-2008, 04:07   #15
Bonsibet
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tumbleweed Mesajı Göster
Yaşlı bir ağacı doğadan söküp yaşatmaya çalışmak ciddi bir risk taşıyor. Üstelik, Mart ayı geçtikten sonra bu risk daha da artmaktadır.
Alıç, kıraç, verimsiz topraklarda geliştiğinden dayanıklı bir ağaçtır. Bununla birlikte elverişsiz koşullarda yaşam mücadelesi verdiğinden derine kök salar. Ağacın tabanındaki ana kök çok derinlerde olabilir. Beğendiğiniz bir alıcı sökmek yerine bir iki yıl bulunduğu yerde izlemeyi, eğitmeyi deneyebilirsiniz. İki yıl emek vereceğiniz ağacı sökerken özen göstereceğinize eminim.
Öncelikle ağacın çevresindeki toprağı eşeleyerek kök yapısını inceleyebilirsiniz. Yanlarda bulunan -muhtemelen çok zayıf kalmış- köklerin gelişmesi için köklerin çevresindeki toprağı değiştirip düzenli olarak sulayarak, gübreleyerek o köklerin ağacı destekleyebilecek güce eriştiğinden emin olunca ağacı sökerseniz yaşama şansını artırırsınız. Aksi takdirde ağacın yaşama şansı çok az olacaktır.
saygılarımla
Sevgili tumbleweed çok güzel acıklama yapmıs buna istinaden size örnek olsun diye
bende size benim Alıçımın hikayesini anlatayım köyde iki tarlamızın sınır noktasında yetisen bir Alıçtı 2 metreye yakın boyu vardı ama form acısından harikaydi gönül isterdiki hic üzerinde oynamadan onu sihirli bir degnekle kücülmek o kadar güzeldi yani

ben ilk yıl bir Arkeolog gibi cok titiz bir calismayla önce etrafını actım 30 santim derine inip ana köke kadar ulasıp yan kökleri 30 cm altdan keserek bahcenin eski duvar tahtalarını kestigim köklerin altına dösedim zemine sonra daha önce hazırladıgım topragi aciga cıkardigim köklerin üzerine döktüm güzelce kapadım

ikinci yıl yarım metre yükseklikten agaci budadim böyle büyük budamalarda agac yeniden yukarı büyümek istedigi icin kök uzaması azalır

ücüncü yıl agacın bir tarafından yeni bir kazıyla yine Arkeolog gibi ilk yıl dösedigim tahtanın altından tünel gibi kazarak ana kökü kestim

dördüncü yılda bahara Alıçımı saksıya dikerek girdim

besinci yılada alıcım yeniden yeserdiginde iddada babamdan bir takım elbise kazanmis olarak girdim ****** ,o bana tutmaz, kurur illede kesme, yapma diyordu
sekiz yildir alıcım saksıda yani bonsai son 7 yıldır meyvesinida veriyor ( kücük bir paketle babama gönderiyorum o günlerin anısına

Düzenleyen Bonsibet : 11-02-2008 saat 13:39
Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön