agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2022-2023 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni151Beğeniler
  • 12 Gönderen sernur
  • 17 Gönderen sernur
  • 15 Gönderen sernur
  • 13 Gönderen sernur
  • 20 Gönderen sernur
  • 11 Gönderen sernur
  • 6 Gönderen sernur
  • 19 Gönderen sernur
  • 10 Gönderen sernur
  • 17 Gönderen sernur
  • 11 Gönderen sernur

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2022, 13:56   #1
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Giriş Tarihi: 02-11-2011
Sernur

Etkinlikte paylaşacağım tohumlar

1.Blue Krem Berry Domates
2.Aswagandha
3.Sap Kereviz
4.Sedef Çiçeği
5.Tromboncino Kabak
6.Malabar Ispanağı
7.Tesbih darısı
8.Kırmızı Bamya
9.Alakır Etlisi
10.Valencia Patlıcan
11.Sarıkaya Kavunu

Düzenleyen sernur : 02-12-2022 saat 11:19 Neden: Ekleme
sernur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2022, 18:20   #2
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Blue Krem Berry Domates

Blue Krem Berry Domates

• Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Blue Krem Berry domates
• Tohum kaç yıldır sizdedir :3 yıldır
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir- Seferihisar
• Tohumun kökeni: Sn. Bahçeden
• Tohumu ilk paylaşan:Sn. Malbman
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Alınmadı
• Hasat yıl ve ayı: 2022 Eylül
• Bitki tipi ve gelişim durumu: :
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Sarı Krem rengıni alınca
• Yetiştirme özellikleri: Marttan itibaren ve saksı da yetistirmeye uygundur.Sırık çeşittir
• Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler : Yok
• Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
• Kullanılan ilaçlar: İlaç kullanmadım
• Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Omuzları parlak mavimsi renkte olan krem renkli çeri domatesler
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Kuvvetli gelişen ve iyi askıya alınma yeteneği olan verimli bir çeşittir.Mümkün olduğu kadar yüksek sırığa ya da ipe sardırmaya gayret gösterin. Sürekli boy atma eğilimindedir.
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Çok tatlı ince kabuklu sulu meyveleri var özellikle tatlı olmasından ötürü çocuklar bayılıyor.
Çeşidin Hikayesi: "Open Pollinated" (hibrid olmayan - açık tozlaşan, sürdürülebilir) güzel ve çok lezzetli domates çeşitlerinin ıslah edilmesinde uzmanlaşmış olan Bradley Gates tarafından ıslah edilmiş bir çeşittir.(Bahçeden)

Name:  20220718_175933.jpg
Views: 771
Size:  77.5 KB

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2022, 18:33   #3
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Ashwagandha

• Bitki türü: Tıbbi Bitki
• Bitki ömrü: Çok yıllık (Bu yıl üçüncü yılı)
• Tohum çeşit adı: (Ashwagandha, Withania Somnifera, Kış Kirazı, Hint Ginseng'i
• Tohum kaç yıldır sizdedir:üç yıldır
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir Seferihisar,Urla
• Tohumun kökeni:Hindistan
• Tohumu ilk paylaşan: Meyvelitepe
• Kullanılan gübreler :Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar :Kullanılmadı
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Gerek olmadı aynı tür bitki yok
• Hasat yıl ve ayı:2021 yılı Ağustos-Eylül
• Bitki tipi ve gelişim durumu:75-100 cm boylanan çok dallı bodur bitki.Benim bitkilerim dört yıllık yapraklar sararırsa köke yakın yerden kesiyorum ertesi yıl bir öncekinden daha gür yetişiyor.
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Bitki tipi ve gelişim durumu: 75-100 santime kadar boylanan çok dallı bodur bitki
• Bitkinin ayırd edici özellikleri: Nightshade ailesinden olan bitki kadim Ayurvedik tıbbının amiral gemisidir. Genellikle kökleri hasat edilip kurutulduktan sonra toz haline getirilip başta çay olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılır. Yapraklarının ve meyvelerinin de tıbbi kullanımı vardır. Uykusuzluk, kan şekerinin düşürülmesi, kollestrol ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesinden kanser tümörlerinin durdurulmasına kadar onlarca farklı etkisi olan ve modern tıbbın üzerinde bir çok yayınlanmış araştırması olan çok güçlü bir bitkidir. Etkileriyle ilgili eski bilgilerin yanısıra pek çok bilimsel araştırma vardır.
• Kök hasatı: Kışın, bitkinin yeşil aksamı kuruduktan sonra bir kürek yardımıyla kökleri topraktan sökülür, kılcal kökler ayıklanır, yıkanarak temizlenir, nisbeten kalın kökler 3-5 santimlik parçalar halinde kesilerek kurutulur.
• Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart-Nisan aylarında viyollere ekilerek fide yapılır. Mayısta kalıcı yerlerine dikilir.
• Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli veya tercihan yarı gölge, organik maddesi yüksek, geçirgen ve derin topraklı yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir. Toprağı yaz boyunca hafif nemli tutulmalıdır.
• İklim gereksinimleri: İlkbahardan kış başına kadar yapraklı kalır. Ülkemiz iklim kuşağında Aralık sonundan itibaren kökleri sökülerek hasat edilir.
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dış kabuğu sararıp kuruyan meyveler tohum alma olgunluğuna gelmiş olur.
• Not: Taze veya kurutulmuş yapraklarından da gayet güzel çay oluyor. Köklerle aynı bileşenleri içerdiği için ashwandha çayı için ille de kök hasatını beklemek gerekmiyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sernur : 29-10-2022 saat 20:20
Eski 01-11-2022, 13:36   #4
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Sap Kereviz

• Bitki türü:Sebze
• Bitki ömrü: iki yıllık
• Tohum çeşit adı: Sap Kereviz
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 6 yıldır
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir-Urla
• Tohumu ilk paylaşan: Meyvelitepe
• Kullanılan ilaçlar :Kullanılmadı
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Gerek olmadı aynı tür bitki yok
• Hasat yıl ve ayı:2022 Temmuz
• Bitki tipi ve gelişim durumu: İlkbaharda tohumdan fide yapılarak dikilir. Köklerden sürekli yapraklı saplar çıkarır. Dış saplar dipten kırılarak alınır, yerine yenileri çıkar. Ertesi sene Haziran civarında tohuma kalkar.
• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri:Taze sapları havuç gibi çiğ tüketilebilir. Saplar ince ince doğranarak yemeklere ilave edildiğinde lezzet verir. Doğranıp dondurmaya elverişlidir. Yapraklar kurutulup ufalanarak nane kekik gibi saklanabilir. Yeşil yaprak ve dalları mutfakların vazgeçilmezi her türlü çorbalarda özellikle balık çorbalarında, yemeği, salatası, kurutularak baharat gibi tüketilebilir.Her evde üç dört kök gereklidir.
• Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: İzmir gibi sıcak iklimde yarı gölgeyi seviyor organik maddesi yüksek, geçirgen ve derin topraklı yerlerde iyi gelişim gösterir. Büyük saksılarda rahatça yetiştirilebilir.
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Dalların ortalarında açan çiçekler tohuma dönüşüyor eğer geç kesilirse tohumları dökülüp yeni fideler oluşturuyor.İlkbaharda tohumdan fide yapılarak dikilir. Köklerden sürekli yapraklı saplar çıkarır. Dış saplar dipten kırılarak alınır, yerine yenileri çıkar. Ertesi sene Haziran civarında tohuma kalkar.

Eklenen Resimler

Eski 01-11-2022, 15:05   #5
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Sedef Çiçeği

• Bitki türü: Sedef çiçeği(Para Çiçeği)
• Bitki ömrü: Çok yıllık (Sıcak İklimde olabilir. Sedef çiçeğini tohum hasat etmek için kesmek yeterliymiş ertesi yıl aynı yerden filiz çıkıyormuş ben bu bilgiyi bitkileri söktükten sonra öğrendim. Aynı zamanda bahçeye uçuşan tohumlar yeni fidelere dönüşüyor.
• Tohum Türü: Çiçek
• Tohum çeşit adı: Sedef çiçeği (Lunaria Annaua)
• Tohum kaç yıldır sizdedir :Üç yıldır geçen yıl ekmedim dökülenlerden bu yıl bir çok fide yetişip tohum verdi.
• Tohumun kökeni :Forumda paylaşımdan
• Tohumu ilk paylaşan: Yerel Bahçem
• Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Uygulanmadı
• Hasat yıl ve ayı: 2022 Ağustos-Eylül
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok dallı budaklı bir gelişme gösterdi
• Yetiştirme özellikleri: Birinci yıl Mart -Nisan gibi tohum ekimi yapılıyor ertesi sene İlkbahar sonlarında pembe kokulu çok güzel çiçekler açıyor ama asıl görsel şölen tohumları alınırken yaşanıyor.
• Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Sıcak iklimde yarı gölgeli yerleri seviyor
• İklim gereksinimleri: Soğuğa dayanıklı bir bitki
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçekler solunca çiçek yuvalarında para gibi çıkıntılar oluşuyor bu çıkıntılar büyüyor. Her tohum kesesinin altında ince iplik gibi çıkıntı oluyor onu tutup hafifçe oynatınca kese üçe ayrılıyor ve tohumlar dökülüp çıkıntının ucunda sedef gibi parlayan yapraklar vazolarda çok güzel süs

Name:  279078334_10159798161477383_3766093321769351192_n.jpg
Views: 679
Size:  37.2 KB

Name:  20200701_110519.jpg
Views: 676
Size:  43.4 KB

Eski 02-11-2022, 13:33   #6
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Tromboncino Kabak

• Tohum Türü: Kabak, Cucurbita moschata
• Tohum çeşit adı: Tromboncino
• Tohum kaç yıldır sizdedir: Üç yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir -URLA
• Tohumun kökeni: İtalya
• Tohumun geldiği yer: Ticari tohum
• Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: bahcedenn
• Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı. Bahçede başka Cucurbita moschata yoktu.
• Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
• Hasat yıl ve ayı: 2021-2022
• Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
• Hasat süresi: 70 gün
• Büyüme alışkanlığı: Sırık
• Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Açık yeşil renkli meyveleri tam olgunlukta ten rengine dönerler. Uzun meyvelerin tohum bağlayan kısmı bombelidir ve boyları 90-100 cm e kadar uzayabilir.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşit olarak yetiştirmenizde fayda vardır. Ya bir ağaca ya da yaptığınız yatay şekilde uzayabileceği özel düzeneğe sardırınız. Böylelikle aşağıya doğru sarkan daha düz meyveleriniz olacaktır. Sürekli boy atma eğilimindedir. Kuvvetli geliştiği için ve üzeri yüklü olacağı için sağlam şekilde olmasına özen gösterin. Döllenmeden sebep her çiçek meyve bağlayamıyor. Elle tozlama yaparak bu oranı yükseltebilirsiniz. Buna rağmen verimli bir çeşittir.
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyvelerinin boyları 90-100 cm e kadar uzayabilen bu çeşidi istediğiniz her an hasat edebilirsiniz. Fakat ideali 20-45 cm iken hasat etmek. Tohumları çiçek ucu tarafındaki bombeli kısımdadır ve toplam uzunluğunun sadece 1/5 ini kaplar. Geriye ise tertemiz, sizi uğraştırmayacak kısmı kalır ve kabağınızı halka şeklinde dilimleyebilirsiniz. Buharda pişirerek, ızgarada közleyerek ya da kızartarak tüketebilirsiniz.
Yukarıdaki bilgilerin çoğu sevgili Bahçedenden alıntı, Biz ise mücverini çorbasını, fırında, ızgarasını çok sevdik.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sernur : 19-10-2023 saat 15:55
Eski 03-11-2022, 14:12   #7
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Malabar Ispanağı

• Bitki ömrü: Tek yıllık, Subtropikal iklimlerde çok yıllık
• Tohum Türü: Malabar Ispanağı, Basella rubra
• Tohum çeşit adı: Kırmızı Malabar Ispanağı
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 5. Yıl
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir
• Tohumun kökeni: Güneydoğu Asya
• Tohumun geldiği yer: Ağaçlar net tohum paylaşımı
• Kullanılan gübreler: Organik bazlı bitkisel ve hayvansal gübreler
• Kullanılan ilaçlar: Bu bitki için hiç ilaç kullanmadım.
• Hasat yıl ve ayı: 2022 Ekim
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Etrafında aynı aileden bir bitki olmadığı için hiçbir izolasyon uygulaması yapmadım.
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Tohumları 2-3 haftada çimlenen bitkiyi sırığa almakta fayda vardır. Sarmaşık şeklinde büyüyor. Sırığın sağlam olması gerekiyor. Çünkü bitki geliştikçe ağırlaşıyor. Tohumlarını oluşturduğu sülükleri ulaşabildiği her yere sarılıyor. Bu ıspanak baharda ekiliyor. Kışın yetiştirilmiyor. Havaların ısınması ile bitkinin gelişimi hızlanıyor. Sıcaklık 25 dereceyi bulduğunda da hızla büyümeye başlıyor. Toprağı daima nemli tutmalı ve sıcaklıklara bağlı olarak düzenli bir şekilde sulanmalıdır.

Bu sene hiç ekmedim bile. Geçen sene dökülen tohumlar vakti geldiğinde kendiliğinden çimlendiler ve çite sarılarak bir set oluşturdular.

Çiçeklenince çok hoş gözüküyor. Kırmızı filizlerinin rengi ile bariz şekilde yeşilinden ayrılır. Kırmızımsı etli parlak yapraklarının arasında pembemsi çiçekleri ise zamanla siyah renkli tohumlara dönüşür.

Bu Asya bitkisinin kırmızımsı filizleri ve etli sulu yaprakları salatalarda, çorbalarda ve kızartmalarda kullanılabilir. Bamyayı sevmeyenlere etli ve sulu yapraklarından dolayı bu bitkiyi çiğ olarak tüketmemelerini tavsiye ediyorum. Cacığın içerisine salatalık yerine ya da beraber ve gözlemeler için iç malzeme olarak da kullanabilirsiniz. Yalnız makarnanın üzerine mantarlı sos olarak olağanüstü bir lezzet katmaktadır. Aslında çok yıllık bir bitki olan Malabar Ispanağı ülkemizde tek yıllık olarak yetiştirilebilmektedir.

Sarmaşık Ispanak, Tırmanan Ispanak, Sürünen Ispanak, Buffalo Ispanak ve Ceylon Ispanak olarak da bilinen bu bitkiyi bahçenizde ya da balkonunuzda kolayca yetiştirebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2022, 11:33   #8
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Tesbih Mısırı

• Bitki türü: Tesbih Mısırı
• Bitki ömrü: Çok yıllık (Sıcak İklimde)kesmek yeterli ertesi yıl aynı yerden filizler çıkıyor ve daha gür büyüyor.
• Tohum Türü: Çiçek,peyzaj ve tanelerinden kolye tesbih yapılıyor.
• Tohum çeşit adı: Coix lacryma-jobi türü Poaceae (Buğdaygiller) familyasındandır. Gelişimi, yapraklanması, boylanması mısır bitkisine çok benzer. Sadece tohum verme özelliği farklıdır. Tepesinden küçük başaklar vererek tohum oluşturur.
• Tohum kaç yıldır sizdedir :Üç yıldır geçen yıl ekmedim kök boğazından kestim yenisi çıktı.
• Tohumun kökeni :Tohum paylaşımından
• Tohumu ilk paylaşan: Bilmiyorum
• Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Uygulanmadı
• Hasat yıl ve ayı: 2022 Ağustos-Eylül
• Bitki tipi ve gelişim durumu: Boyunun 1m ile 2m arasında olduğu söyleniyor. Fakat benim yetiştirdiklerim balkonda saksıda olmalarından olsa gerek 30cm civarlarında kalırlardı ama bol bol tohum verirlerdi.
• Yetiştirme özellikleri: Birinci yıl Mart -Nisan gibi tohum ekimi yapılıyor ertesi sene İlkbahar sonlarında başaklar çıkarıyor ve başakların ucunda tohumlar oluşuyor• Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Sıcak iklimde yarı gölgeli yerleri seviyor
• İklim gereksinimleri:
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:
. tohumlar siyahlaşınca toplanıyor kuruyunca rengi griye dönüyor.

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2022, 11:40   #9
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Kırmızı Bamya

Kırmızı Bamya

Tohum Türü: Kırmızı Bamya
Tohum çeşit adı: Red Burgundy
Tohum kaç yıldır sizdedir: Üç yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Seferihisar-Orhanlı
Tohumun kökeni: ABD
Tohumun geldiği yer: Meyvelitepe
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan:Sanıyorum benim
Dağıtılacak tohumun saflığı: Alınmadı
Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
Hasat yıl ve ayı: 2020-2021
Yetistirme zorluğu derecesi: Kolay
Hasat süresi: 60 günde meyve verir
Bitki tipi ve gelişim durumu: Uygun koşullar altında 120-150 cm boylanabilir. Bitkinin gövdesi ve meyveleri kırmızı şarap rengindedir. Çiçekleri Japon gülü hibiskusa benzer sarımtrak krem rengi ve çok güzeldir, Süs bitkisi olarak da ekilebilir.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kırmızı meyveler 6-7 cm kadar gevrek kalır ve hasat edilebilir. Kırmızı bamya piştiğinde yeşil olur ‘Red Burgundy‘ bamya Leon Robins tarafından Güney Karolina, Clemson Üniversitesinde 1983 yılında tanıtılmıştır. Meyvelitepeye ABD den ulaşmıştır. Bana da sevgili Meyvelitepeden ulaştı.

Eklenen Resimler

Eski 16-11-2022, 11:48   #10
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Alakır Etlisi

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Domates
Tohum çeşit adı: Alakır Etlisi (yerel ismi "köpek hayası")
Tohum kaç yıldır sizdedir:5 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Seferihisar-Orhanlı
Size nereden geldi: Sn.Taşlıbahçe
Tohumun kökeni : Batı Toroslar yayla köyleri. Zamanında bu bölgeden alınan tohumlar Fransa'da bir eko köyde yetiştirilmiş, oradan tekrar alındığı yurda doğru elden ele bir yolculuğa çıkarak nihayetinde geriye dönmüş ve 10 yıldır da eski bölgesinde Birhan-Tuğba Erkutlu çiftinin arazisinde yetiştirilmeye devam etmektedir. Uzun yıllardır bu çeşidi görmeyen bölge ihtiyarları tekrar karşılaştıklarında hatırlamışlar, isminin "köpek hayası" olduğunu söylemişler.Bilgiler Sn.Taşlbahçe
Kullanılan gübreler :Keçi Gübresi Solucan gübresi.
Kullanılan ilaçlar: yok
Hasat yıl ve ayı: 2022
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık yetiştirmeye de uydundur ancak ben 5 yıldır hep oturak yetiştirdim.Oturak yetişmeye de sırığa almaya da uygundur. Oturak bırakılanlarda meyvelerin daha iri olduğunu gözlemledim.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Çoğunluğu alt kısmı sivrice biten oval formda, ama dilimli ve yuvarlak forma uygun ürünlerde veriyor.
Gençlikte üst kısımlarda koyu yeşil kırçıllar varken sonrasında tüm meyve kırmızıya dönüyor. Olgunlaştığında yumuşak etli, kabuğu orta incelikte, lezzetli ve etli bir çeşit. Yumuşak etli yapısından ötürü raf ömrü az. Salça sos yapmaya çok uygun çok lezzetli bir çeşit.
Yetiştirme özellikleri: Çok dallanıp budaklanıyor ve çok verimli bir çeşit.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mart ortasında viyollere tohum ekimi, nisan ortasında saksılara şaşırtma,Mayıs ortasında da toprağa dikim yapılmış, gelişimleri sağlıklı olmuştur. Organik maddelerce zenginleştirilmiş killi toprakta iyi geliştiler..
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Son iki yıldır iklim değişiklikleri nedeniyle yazın İzmirde Ağustosta yaprakları yaprakları kuruyor.Ancak havaların serinlediği Eylül ayında yeni yapraklar çıkarıp çiçek açıyor ve dalında kızaran Kasım sonuna kadar yeni meyveler veriyor.
İklim gereksinimleri: Erken gelişir, soğuklara dirençlidir, aşırı sıcaklarda küçük bir miktarında güneş yanıklığı görülebilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: ağustos başından itibaren tohum almak mümkünse de ağustos ortasını bekliyoruz.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sernur : 16-11-2022 saat 11:55 Neden: isim başlığı
Eski 16-11-2022, 11:53   #11
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Valencia Patlıcan

• Tohum Türü: Patlıcan
• Tohum çeşit adı: Valencia
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 3
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Seferihisar-İZMİR
• Tohumun kökeni: Tohum gönüllüsü EsinTighe arkadaşımın Amerikadan getirdiği bir çeşit,kendisi vefat etti onun anısına paylaştım.
• Kullanılan gübreler: Yanmış büyükbaş hayvan gübresi
• Hasat yıl ve ayı: Ekim 2022
• Yetiştirme zorluğu derecesi: Kolay
• Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Uygulanmadı
• Bitki tipi ve gelişim durumu:Yerini severse çok boy atıyor dallanıyor ve açık mor renkli beyaz etli az çekirdekle lezzetti bir çeşit.
Tohum sayısı kısıtlıdır yettiği kadar paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 02-12-2022, 11:30   #12
Ağaç Dostu

sernur's Avatar

Sarıkaya Kavunu

Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Kavun,
• Tohum çeşit adı:Sarıkaya kavunu
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 3
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir Seferihisar
• Tohumun kökeni: Tohumun adını bilmiyordum ve araştırınca Sarıkaya Kavunu ile aynı özelliklerini gördüm.
• Tohumun geldiği yer: Tohum takas etkinliği
• Kullanılan gübreler: Keçi gübresi
• Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
• Hasat yıl ve ayı: 2022 Ağustos, Eylül
• Bitkiye Özel İzolasyon: Diğer kavun çeşitleriyle arasında mesafe vardı.
• Meyvenin Ayırt Edici Özellikleri: Şeker oranı yüksek, doku sert, meyve içi yeşilimsi sarı ve çok dayanıklı Aralık ayında hala sapasağlam duruyorlar fileyle astım ne zamana kadar dayanacağını test etmek için bir kökte irili ufaklı en az beş meyve veriyor.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024