agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2022-2023 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler
  • 12 Gönderen halcur
  • 13 Gönderen halcur

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2022, 16:31   #1
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Galeri: 1
Halcur

Dikkat! çok önemli:

Alıntı:
Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini LojistikMerkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2022, 16:45   #2
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Lab Lab (Sümbül) Fasulye

Lab Lab (Sümbül) Fasulye
Paket miktarı: 20 paket
Paketteki tohum sayısı: Her pakette 5 adet tohum var. (Neden az tohum gönderildiği aşağıdaki tek kökten oluşan bitki fotoğrafına bakınca anlaşılabilir.)
NOT:Talep eden sayısı az olursa paketteki tohum sayısını artırabilirim.

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık / İklimini müsait olması durumunda daha uzun süre de yaşayabiliyor
Tohum Türü: Fasulye
Tohum çeşit adı: Lab Lab / Sümbül Fasulye
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): -
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Adana
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Yakın bir akrabamdan
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona gerek yoktu. Bildiğim kadarıyla köyde yakında başka tür yoktu.
Tohumu ilk paylaşan: Bilinmiyor
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): -
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): -
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: -
Hasat yıl ve ayı: Kasım 2022
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sarmaşık formunda, oldukça yükseğe çıkabilen geniş alana yayılabilen bir bitki. Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz bitki bir ana gövdeden oluşuyor. Verdiği ürün miktarı da oldukça fazla.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Fotoğrafta da görüldüğü gibi geniş ve büyük ama çok da kalın değil hatta ince sayılabilecek bir meyve. Kavurulup sarımsaklı yoğurtla yemek tavsiye ediliyor. Yemeği pek tercih edilmiyor.
Yetiştirme özellikleri: Standart.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): -
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: -
İklim gereksinimleri: -
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Fasulye kuruyunca.

NOT: Arkadaşlar, bu tohumlar bana yeni geldi. Araştırdım, çok hoş göründü, paylaşmak istedim. Daha öne ekmişliğim yok. Bu nedenle çimlenme garantisi veremem. Ekenleri biliyor ve güveniyorum. Yaptığım yanlışsa yönetici arkadaşlar isterse iptal ederim.
NOT. Kavurup sarmısaklı yoğurtla yedik, bence güzeldi.

Ayrıca bakınız>--->>>

Name:  0.jpg
Views: 372
Size:  62.6 KB

Name:  1.jpg
Views: 330
Size:  28.1 KB

Düzenleyen halcur : 04-12-2022 saat 19:43
Eski 03-12-2022, 11:16   #3
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Kırmızı Tohumlu Ireniwaki karpuzu

Kırmızı Tohumlu Ireniwaki karpuzu

Bitki türü: Meyve
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Karpuz, Citrullus lanatus
Tohum çeşit adı: Kırmızı Tohumlu Ireniwaki (Ireniwaki Red-seeded)
Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çukurova/Adana
Tohumun kökeni: Amerikan yerlileri, Ireniwaki Ulusu
Tohumun geldiği yer: Massachusets'li yetiştirici James Troudt
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Sn. birnefestoprak
Dağıtılacak tohumun saflığı: Önlem alınmadı. Ektiğim tek karpuz buydu ama komşuda birkaç çeşit vardı.
Kullanılan gübreler: Yanmış büyükbaş hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar: -
Hasat yıl ve ayı: Eylül 2021

Tohum bana Sayın Kenger'den geldi.
Aşağıdaki bilgiler Sn. birnefestoprak'tan alınmıştır:
Hasat süresi: Orta erkenci (küçük meyveli olan fidelerle iri meyveli olan fideler aşağı yukarı aynı zamanda hasada geliyor)
Büyüme alışkanlığı: Yayılıcı
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Ağırlığı 9-10 kg'a, uzun ekseni 50 cm'ye kadar çıkabilen, koyu yeşil kabuk rengine sahip, silindirik meyveler.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Karpuz, yer isteyen bir bitkidir. Her bir bitkinin rahatça yayılıp gelişebileceği kadar yer ayırmanız gerekiyor. Meyveleri büyük olabildiği için, bu çeşidi sırığa almak mümkün değildir.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kırmızı et rengine sahip meyveler, sulu, gevrek ve çok lezzetli. Bu çeşidin tohumları, tohumlar ilk hasat edilmişken, gün batımı renkleriyle zeytin yeşili arasında gidip geliyor.
Çeşidin Hikayesi: Benim tohumlarım, bir Amerikan yerlisi ve bilgesi olan John K. White'ın 1999 yılında Amerikan Ziraat Bakanlığı'na, ölümünden kısa süre önce bağışladığı tohumların devamıdır. Bu çeşidi ararken, Massachusetts'li bir yetiştirici olan James Troudt'a ulaştım. Elindeki tohum stoğunun tahminimce tamamına yakınını, çeşidin genetik çeşitliliğini daha iyi değerlendirebilmek adına, bana gönderdi.

Kırmızı tohumlu karpuz çeşitlerine ilk kez, Amerika'nın keşfinden sonra Amerikan Yerlisi Ireniwaki Ulusu'nun yaşadığı topraklara (Yukarı Mississippi Havzası) gelen Fransız kaşiflerinin 17. yüzyıla ait notlarında rastlanıyor. Orta erkenci olup aynı zamanda Kuzey Amerika'nın Ortabatı (Midwest) Bölgesi'ne ait olan böyle atalık karpuz tohumlarına ulaşabilmek artık çok zor.

Bu çeşidin, Kuzey Amerika'da ulaşabileceğimiz, bu topraklara ait en eski birkaç karpuz tohumundan biri olduğunu düşünüyorum.

Fotoğraf --->

Düzenleyen halcur : 05-12-2022 saat 01:57

Etiketler
fasulye, lab lab fasulye, sümbül fasulye, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024