agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2022-2023 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni126Beğeniler
  • 23 Gönderen Zekoş
  • 31 Gönderen Zekoş
  • 18 Gönderen Zekoş
  • 11 Gönderen Zekoş
  • 24 Gönderen Zekoş
  • 19 Gönderen Zekoş

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-11-2022, 17:59   #1
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Zekoş

Merhabalar..etkinlik için hazırladığım tohumları görüyorsunuz
1.Chioggia beets
2.Ruby red orach
3.Beyaz leylak
4.Hibiscus syrriacus
5.Karışık dahlia tohumu
6.Selam otu
7...
8....

Tohumlar hazır oldukça ekleme yapabilirim.

Düzenleyen Zekoş : 02-12-2022 saat 21:50
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2022, 17:49   #2
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Chioggia Beets

Bitki türü:Sebze
• Bitki ömrü:Tek yıllık
• Tohum Türü:Pancar beta vulgaris
• Tohum çeşit adı:chioggia beets
• Tohum kaç yıldır sizdedir :Geçen sene gelmisti
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Çorum
• Tohumun kökeni:Kaynaklarda İtalya kökenli olduğu yazıyor ticari tohum
• Tohumu ilk paylaşan:Sanırim ben
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Başka tür yoktu
• Hasat yıl ve ayı:temmuz
• Bitki tipi ve gelişim durumu: :Bildiğimiz pancarlar gibi ..İlk yılında kök ve yaprak gelişimi oluyor.
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:w.yılında tohum yapıyor.
• Yetiştirme özellikleri:Kolay cimlendi.Günesli yerde ve geçirgen toprakda daha güzel gelişir.
• Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :Seyrek biçimde direk ekim yapıldi.
• Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
• Kullanılan ilaçlar:yok
• Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü:Koyu pembe ve beyaz çizgileriyle dikkat çekiyor.
• Bitki tipi ve gelişim durumu:
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Şekerli tadıyla ben tatlı turba benzettim.Pisirilerek tüketildigi gibi çig olarak da çok rahat yeniliyor.Ayrica ust akşamını da pazı gibi degerlendirebilirsiniz.Az olduğundan sadece salatada kullandık turşusu da oluyormuş.Kesince ortaya çıkan görüntüsü bile yetiştirmeye değer bence..

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 30-11-2022, 21:49   #3
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Ruby Red Orach

Bitki türü:Sebze
• Bitki ömrü:Tek yıllık
• Tohum Türü:Ispanak
• Tohum çeşit adı:Ruby Red Orach
• Tohum kaç yıldır sizdedir :1 yıldır
• Tohumun kökeni:Etkinlik dışı Sn.Bahcedenn fide olarak göndermisti.
• Tohumu ilk paylaşan:İlk paylaşım sanirim
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Benzer başka bitki yoktu.
• Hasat yıl ve ayı:Yaz sonu 2022
• Bitki tipi ve gelişim durumu:Gerekli ortami buldugunda çok hızla büyüuen ve boylanan bir yapisi var .Birkaç kök bile bir eve rahatlıkla yeter .Görsel ve tad olarak İstanbul ıspanağina benzettim sadece renk farklı.Bahcede çok hoş görünüyor..
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsülleri iyice kuruyup renk değiştirdikten sonra ..Fide olarak geldiğinden tohum kapsulden çıkarılıyor mu öylece mi ekiliyor bir fikrim yok..
• Yetiştirme özellikleri:Bol güneşli yerde daha iyi gelişim gösterir.
• Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :yok
• Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü:1 metreden fazla uzuyor.Üzerindrki yapraklarin cokluğuyla kırmızı kücük bir ağaç görünümünde..Farklilik sevenlerin beğeneceği bir ıspanak..
Not:ilk resim internetten alıntıdır gelişim döneminde şehir dısinda olduğum için cekememistim.2. tohumdaki hali..3. resim nasıl bir kök yaptığını görmeniz acisindan paylaştım.Genis bir yere ayrı ekmeniz gerekebilir.

Eski 30-11-2022, 23:27   #4
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Beyaz Leylak

EşBitki türü:Süs bitkisi
• Bitki ömrü:Çok yıllık
• Tohum Türü:syring vulgaris
• Tohum çeşit adı:Beyaz leylak
• Tohum kaç yıldır sizdedir : 1 yıldır
• Tohumun kökeni:Anavatanı Balkan yarımadasıymıs..bana bir arkadastan çelik olarak gelmisti.
• Tohumu ilk paylaşan:
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Yakınında mor renkli leylak var etkilenmiş olabilir
• Hasat yıl ve ayı:2022 sonbahar
• Bitki tipi ve gelişim durumu: :Çelikten dikilmesi ne ragmen çok çabuk büyüdü.Çalı formunda..
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Çicekleri kuruduktan sonra koyu renkli uzunca tohum olduğunu dusundüğüm şeyler oluştu.4.yılında ve ilk defa tohum alıyorum.
• Yetiştirme özellikleri:Özel bir bakım gerekmiyor arada sulanması yeterli..Kışın şiddetli soğuğa ve yazın sıcaga dayanıklı bir bitki..
• Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler :Çok sert tohumlar..internetten araştırılıp ekilmeli..Ayrıca soğuklara ihtiyaci da isteyebilir.Don olayları bitmeden dış ortama hemen ekilse baharda cimlenecegini düsünüyorum
• Kullanılan gübreler:
• Kullanılan ilaçlar:
• Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü:Beyaz salkım şeklinde kokulu çiçekler açıyor.
• Bitki tipi ve gelişim durumuipten ve köklerden sürgünler vererek yayılıyor.Önûne gecilemeyecek şekilde yayılıyor..
ÖNEMLİ !!! Tohum 15 kişiye yetecek miktardadır ona göre talepte bulununuz

Düzenleyen Zekoş : 02-12-2022 saat 08:28
Eski 01-12-2022, 18:21   #5
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Hibiscus Syriacus

Bitki türü:Çicek
• Bitki ömrü:Çok yıllık
• Tohum Türü:Ebegümeci familyasından
• Tohum çeşit adı:Ağaç hatmi( hibiscusbshriacus
• Tohum kaç yıldır sizdedir :İlk defa alıyorum
• Tohumun kökeni:Çelikten büyüttüm
• Tohumu ilk paylaşan:
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:
• Hasat yıl ve ayı 2022 sonbahar
• Bitki tipi ve gelişim durumu:2-4 metreye kadar boylanır.Küçûk ağaç formunda büyüyor.
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Çiçek kapsülleri iyice kuruduktan sonra
• Yetiştirme özellikleri:Özel bir bakım istemiyor.Günes ve su yeterli..
• Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler aha önceden tohumlarını edinmiştim çok kolay cimlendi.Hicbir işlem yapmadan direk ekim yapmistim
• Kullanılan gübreler:
• Kullanılan ilaçlar:
• Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü:Lila renkte gülhatmi çiçeğine benzer çiçekler açıyor kokusuz..
• Bitki tipi ve gelişim durumu:Tam güneste daha iyi çiçeklenir.Hazirandan itibaren eylüle kadar bir yandan solarken bir yandan yeni çiçekler açıyor..Budamayla şekil verebilirsiniz.Ayrica çeliğinden de çok kolay cogaltabilirsiniz.

Eski 01-12-2022, 18:56   #6
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Karışık Dahlia Tohumu

Bitki türü:Çiçek
• Bitki ömrü:Soğuk bölgelerde tek yıllık
• Tohum Türü:Asteraceae familyasindan
• Tohum çeşit adı:Bilimsel adı dahlia ülkemizde yıldız çiçeği olarak biliniyor
• Tohum kaç yıldır sizdedir :2 senedir tohum alıyorum geçen sene kendim denedim
• Tohumun kökeni:Anavatanı Meksikaymis ve bu ülkenin ulusal çiçeği olarak kabul ediliyormuş ..
• Tohumu ilk paylaşan:Sn.TCM olabilir
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Özellikle izolasyonu dikkat edilmiyor ki güzel renkler ortaya çikabilsin
• Hasat yıl ve ayı:Sonbahar 2022
• Bitki tipi ve gelişim durumu:Gövdesi uzun çalı biçiminde..tohumdan ya da yumrudan çimlenmesi çıkmasi uzun sürsede sonrasında çok hızla büyüyor..
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Çicekler geçip kapsül iyice kuruduktan sonra
• Yetiştirme özellikleri:Tam günesli ve havadar yere dikilmeli..yoksa külleme olabiliyormuş bende hiç olmadı.
• Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler irek viyollere ekip şaşırtma yapılabilir.
• Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü:Tohumdan aynı renk çıkabildiği gibi farklı renkler ve katlı da çıkabiliyor..
• Bitki tipi ve gelişim durumu:Susuzluğa dayanıklı ama tam günesli yerde suyuna dikkat edilirse daha cok cicekleniyor.Dikildigi topragın gevşek ve gübreli olmasi gerekiyor.
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Yaz ortasından donlar başlayana kadar devamlı çiçek açiyor.Solan çiçekleri kesmeniz daha çok ciceklenmesini sağlar.Tohumdan yetişen dahlialar az da olsa yumru oluşturuyor.Resimler tohumdan büyüttüğüm dahlialar ait..bunlar yine tohum yaptılar.

Eski 02-12-2022, 21:49   #7
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Selam Otu

Bitki türü:Tıbbi aromatik bitki
� Bitki ömrü:Çok yıllık
� Tohum Türü:Levisticum Officinale
� Tohum çeşit adı: Selam otu
� Tohum kaç yıldır sizdedir : 3 yıldır
� Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:Çorum
� Tohumun kökeni:Anadolu ve Batı Asya kökenli
� Tohumu ilk paylaşan:Benim
� Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Gerek yoktu
� Hasat yıl ve ayı:2022 sonbahar
� Bitki tipi ve gelişim durumu: Sağlık açısından arastırma yaparken bu bitkinin varlığını ögrendim.Yerel tohum satan bir siteden tohum alıp yetiştirdim.2 metreye kadar boylanan tepeye doğru dallara ayrılan yapıda kırmızımsı yeşil gövdeye sahip otsu bir bitki..
� Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Haziran -temmuz arası açan; yeşilimsi küçük sarı çiçekleri kuruyup maydonoz tohumuna benzer tohumlar oluşturdugunda..
� Yetiştirme özellikleri:Maydonozgiller familyasına ait bu bitki maydonoz yetiştirmek kadar kolay..Ben yarı gölgeye diktim ve yerini çok sevdi.
� Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler : Tohumlar direk ekimle çimlendirildikten sonra mutlaka mesafeli srkilde şaşirtma yapmalı..2.yılindan itibaren çok gelişiyor.
� Kullanılan gübreler:Yanmış hayvan gübresi
� Kullanılan ilaçlar:yok
� Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü:Bitkinin bütün kısımları yoğun ve baskın olarak kereviz kokusunu çağrıştıran bir koku salgılar.Yaprak biçimi ve tadı da kerevizi andırıyor zaten..Yaprak sapları kereviz gibi sebze olarak kökü de toz haline getirilip biber gibi kullanılır.Yesil aksamı baharda körpeyken köküde 3 yıllık olduktan sonra toplanır.Oldukca şifalı ve çok faydaları olan bir bitki internetten daha detaylı arastırmanızı öneririm.
� Bitki tipi ve gelişim durumu: Dipten ve köklerden sürgünler vererek çok güclü bir biçimde çoğalıyor.
Resimler internetten alıntıdır.Telefon değişikliği yüzünden bulamadım.Bulabilirsem eklerim.2.resim tohuma dönmüs hali..

Düzenleyen Zekoş : 02-12-2022 saat 22:20

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024