agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   2021-2022 Tohum Paylaşım (http://www.agaclar.net/forum/2021-2022-tohum-paylasim/)
-   -   2021-2022 Etkinlik Genel Yazışmaları (http://www.agaclar.net/forum/2021-2022-tohum-paylasim/44914.htm)

MeyveliTepe 01-10-2021 23:10

2021-2022 Etkinlik Genel Yazışmaları

Yeni dönem Tohum Paylaşım Etkinliği başlamıştır. Paylaşımcı üyelerimiz Katalog başlığında başlık açarak paylaşacakları tohumları tanıtabilirler. İlk mesajın sadece liste olduğunu, ikinci ve sonraki mesajların, her mesajda bir tohum tanıtımı olduğunu hatırlatır, tohum tanıtımındaki standart formata uyum için gereken hassasiyetin gösterilmesini rica ederiz.

Bu yıl kurallarda bazı değişiklikler var. Tohum talep kurallarını aşağıya kopyaladım. Tamamını Etkinlik Prensiplerinde okuyabilirsiniz.

"Önemli: Etkinliğe ilk kez katılan bir üye, şayet tohum paylaşmayıp sadece talep ediyorsa, en fazla 15 çeşit tohum talep edebilir.

Önemli: Bir katılımcı geçen yıl tohum paylaşmış ise bu yıl paylaşmadan sadece talep eden olabilir ancak bu hak bir defaya mahsustur. . Örnek: Geçen yıl paylaşmadan tohum talep eden bir katılımcının bu yıl ve sonraki yıllar etkinlikten tohum talep edebilmesi için mutlaka tohum da paylaşması gereklidir.

Önemli: Geçen yıl paylaşım yapıp, bu yıl paylaşım yapmadan tohum talep eden katılımcının tohum talebi sayısı 25 ile sınırlıdır. Daha fazla sayıda talep yapan katılımcıların ilk talep ettikleri 25 geçerli sayılacak, fazlası geçersiz sayılacaktır.

Önemli: Etkinliğe aynı zamanda paylaşımcı olarak katılanlar, kendi paylaştıkları tohumlara olan geçerli taleplerin en fazla %50'si kadar daha fazla tohum talebinde bulunabileceklerdir. Üst sınır 125 dir. (Paylaşımcı, karşılayabileceği maksimum talep sayısı belirttiyse, bu tohuma olan talep maksimum sayıdan daha fazla olsa dahi, belirtilen maksimum sayı esas alınır.) Daha fazlası talep tarihine göre geçersiz kabul edilecektir. Örnek-1: Paylaştığı tohumlara 60 adet geçerli talep bulunan bir paylaşımcı en fazla 90 çeşit tohum talebinde bulunabilir. Örnek-2: Paylaştığı tohumlara 500 geçerli talep bulunan bir paylaşımcı en fazla 125 çeşit tohum talebinde bulunabilir.

Önemli: Etkinliğe tohum paylaşmadan talep eden olarak katılabilmek için üyenin kendini tanıttığı mesajla beraber en az 10 adet, makul mantıklı mesajı bulunmalıdır. "Ben İstanbuldan Ahmet yaş 35" tarzı mesajlar tanıtım için yeterli sayılmayacaktır. Kendinizi tanıttığınız mesajda en azından, yaşınız, mesleğiniz, bitkilerle olan ilişkiniz, mevcut yetiştirme ortamınız vr büyüklüğü, bu konudaki özet deneyiminiz vb. bulunmalıdır. Sadece alış veriş bölümünde mesajı bulunması yeterli değildir. Talep geçerliliğinin analiz edildiği günde 10 taneden az makul mantıklı mesajı bulunmayan talep sahiplerinin talepleri iptal edilecektir. Makul mantıklı mesaj derken, "harika", "teşekkür", "elinize sağlık" vb. mesajlar sayılmayacaktır. Çift üyelikle tohum talebi kabul edilmeyecektir. "

its_just_a_ride 02-10-2021 00:27

Önceki seneye nazaran daha kalabalık ve bol çeşitli bir etkinlik olması dileğiyle. Süreçte emeğe geçecek olanlara başta Meyvelitepe olmak üzere sonsuz teşekkürler. Paylaşımda bulunacak üyelerimize de kolaylıklar dilerim.

Alp.er 02-10-2021 11:44

Hayırlı , bereketli olsun.

svlscorpion 02-10-2021 16:16

Merhaba arkadaşlar. Elimde farklı çeşitlerde kabak tohumu var. Bunları paylaşabilirim. 6 dönüm bahçem var. Çeşitli sebzeler ekiyorum. Tohum varsa alabilirl

sagu 02-10-2021 16:41

Hayırlı olsun. Umarım çok iyi bir çalışma olur.

MeyveliTepe 02-10-2021 18:21

Etkinliğe ilk kez katılacak arkadaşların Kasım sonuna kadar forumda en az 10 mesajları bulunması gerektiğini hatırlatırım.

its_just_a_ride 02-10-2021 18:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi svlscorpion (Mesaj 1610493)
Merhaba arkadaşlar. Elimde farklı çeşitlerde kabak tohumu var. Bunları paylaşabilirim. 6 dönüm bahçem var. Çeşitli sebzeler ekiyorum. Tohum varsa alabilirl

Kabak tohumlarında izolasyona dikkat etmiş olmanız gerekli. Eğer karışık ektiyseniz paylaşmanızın bir anlamı yok. Çünkü önümüzdeki sezon ekenler farklı bir kabakla karşılaşacaklar bu durumda.

Nursenn 03-10-2021 11:00

Mutlu gunler gurupta yeniyim nereye ne yazacağımı öğrenmeye çalışıyorum heryere tıklıyorum yazılanları okuyorum ama yanlış bir şey yapacam diyede cok korkuyorum

bilenyum 03-10-2021 11:17

Hayırlı olsun yeni dönem etkinliği. Umarım yoğun paylaşımlı ve bol çeşitli bir yıl olur <3

its_just_a_ride 03-10-2021 17:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1610519)
Hayırlı olsun yeni dönem etkinliği. Umarım yoğun paylaşımlı ve bol çeşitli bir yıl olur <3

Black eyed susan tohumlarını alabilmişsinizdir umarım :)

bilenyum 03-10-2021 18:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride (Mesaj 1610524)
Black eyed susan tohumlarını alabilmişsinizdir umarım :)

inanmayacaksınız belki ama göz değdi sanırım :( Bu yıl filizlendiler ancak çiçeklenmeyi görmeden kurudular. Nedenini çözemedim. Tek temennim seneye tekrar açmaları. Yerlerini değiştireceğim :(

its_just_a_ride 03-10-2021 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum (Mesaj 1610526)
inanmayacaksınız belki ama göz değdi sanırım :( Bu yıl filizlendiler ancak çiçeklenmeyi görmeden kurudular. Nedenini çözemedim. Tek temennim seneye tekrar açmaları. Yerlerini değiştireceğim :(

Tek yıllık olması lazım onların. Eğer toprağa düşen tohum yoksa tekrar çıkmazlar.

Düzeltme: tek yıllık değilmiş.

Alp.er 04-10-2021 14:27

2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliğine talep eden olarak katıldım ,daha sonra ki yıllarda etkinliklere katıldım. Bu yılki etkinlikten tohum talep edebilir miyim.
Teşekkürler.

MeyveliTepe 04-10-2021 15:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Alp.er (Mesaj 1610554)
2018-2019 Tohum Paylaşım Etkinliğine talep eden olarak katıldım ,daha sonra ki yıllarda etkinliklere katıldım. Bu yılki etkinlikten tohum talep edebilir miyim.
Teşekkürler.

En son ne zaman tohum paylaşımı yaptınız?

Alp.er 04-10-2021 16:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1610556)
En son ne zaman tohum paylaşımı yaptınız?

Hiç tohum paylaşımı yapmadım.

Tillandsia 04-10-2021 19:54

Merhabalar, bugüne kadar hiç tohum paylaşımına katılmadım. Bu sene bende tohum paylaşımına katılmak istiyorum. Elimde çiçek tohumlarım var (karışık renkli aster tohumları). Onun dışında pembe renkli akşam sefası tohumlarım var. Değişik olarak da Spagetti kabak çekirdeklerim var. Bu çekirdeklerim Amerikadan geçen ay geldi. Ayrıca birde spagetti kabak geldi. Ondan çıkan çekirdekleride dağıtımda kullanabilirim. Ben çok fazla tohumdan bitki yetiştirmiyorum. Erzurum şartlarında uyum zor olduğu için sorun yaşayabiliyorum. Ama bazı tohumları burada denemek isterim. Şimdiden teşekkürler.

MeyveliTepe 04-10-2021 20:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Alp.er (Mesaj 1610558)
Hiç tohum paylaşımı yapmadım.

Yeni kural bunu engelliyor maalesef. Paylaşıncaya kadar katılamıyorsunuz.

alperfect 05-10-2021 11:49

Pandemi sebebiyle mi değişik giden havalar sebebiyle mi önceki yılın paylaşım sonrası çalışmalar çok yavaş ilerledi. Kendim de dahil umarım bu yıl güzel paylaşımlar daha da güzel yetiştirmeler olur.
Tohumlarımı toplamaya başladım. Hazırlanıyorum

mister73 05-10-2021 14:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tillandsia (Mesaj 1610560)
Merhabalar, bugüne kadar hiç tohum paylaşımına katılmadım. Bu sene bende tohum paylaşımına katılmak istiyorum. Elimde çiçek tohumlarım var (karışık renkli aster tohumları). Onun dışında pembe renkli akşam sefası tohumlarım var. Değişik olarak da Spagetti kabak çekirdeklerim var. Bu çekirdeklerim Amerikadan geçen ay geldi. Ayrıca birde spagetti kabak geldi. Ondan çıkan çekirdekleride dağıtımda kullanabilirim. Ben çok fazla tohumdan bitki yetiştirmiyorum. Erzurum şartlarında uyum zor olduğu için sorun yaşayabiliyorum. Ama bazı tohumları burada denemek isterim. Şimdiden teşekkürler.

Dadaşlar diyarına selam olsun!

Bu konu başlığındaki ilk mesajı ve orada linki verilen “Etkinlik Prensipleri“ni dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Mesela ben de geçen hafta spaghetti kabak satın aldım ve çekirdeklerini ayırmayı düşünüyorum ama burada paylaşabilmek için önce kendi bahçemde bu çekirdeklerden ürün elde edip onun tohumlarını paylaşmam gerekiyor...

Herkese kolaylıklar ve bereketli paylaşımlar diliyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

fdemir 05-10-2021 14:56

Yeni etkinlik hayırlı, uğurlu ve bol katılımlı olur umarım. Bu etkinliğe katılacağım ve paylaşılmasını ümit ettiğim tohumlar için talepte bulunacağım. Tohum da paylaşmak istiyorum ancak paylaşmak istediğim tohumların tohum çeşit adını (tür adı) bilmiyorum. Memleketten ve yaşadığımız yerdeki köylülerden aldığımız eski diye tabir edilen tohumlardan kendi yetiştirdiğimiz ürünler. Bunları etkinlikte paylaşabilir miyim?

MeyveliTepe 05-10-2021 18:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fdemir (Mesaj 1610599)
Yeni etkinlik hayırlı, uğurlu ve bol katılımlı olur umarım. Bu etkinliğe katılacağım ve paylaşılmasını ümit ettiğim tohumlar için talepte bulunacağım. Tohum da paylaşmak istiyorum ancak paylaşmak istediğim tohumların tohum çeşit adını (tür adı) bilmiyorum. Memleketten ve yaşadığımız yerdeki köylülerden aldığımız eski diye tabir edilen tohumlardan kendi yetiştirdiğimiz ürünler. Bunları etkinlikte paylaşabilir miyim?

Aldığınız tohumları kendiniz ekip yetiştirip bunlardan tohum aldınız ise, çeşitler ve kökenleri hakkında olabilecek maksimum bilgi ile paylaşabilirsiniz.

fdemir 05-10-2021 19:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1610604)
Aldığınız tohumları kendiniz ekip yetiştirip bunlardan tohum aldınız ise, çeşitler ve kökenleri hakkında olabilecek maksimum bilgi ile paylaşabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim sayın meyvelitepe. Evet tohumları kendimiz ekip yetiştirdiğimiz, kökenlerini de az çok bildiğimiz ürünler. En azından tohum temin ettiğimiz kişiler de yıllardır kendilerinin ekip yetiştirdiği süregelen tohumlardı.

Yaseminj 05-10-2021 21:10

Yeni katıldım. Şimdilik tohum elde etmek için ekim yapmak istiyorum. Numunelik her cinsten. İlerde kendi bahçemi kuracağım inşallah.

Bergun77 05-10-2021 21:38

Merhaba. Yeni üyeyim. O sebeple paylaşabileceğim tohumum yok. Amacım az da olsa toprak sahibi olup kendi ürünlerimi yetiştirmek. O sebeple tohum tedarik etmek, ekebileceklerimi de saksıda yetiştirmek üzere tohum talep etmek istiyorum. Nasıl talep edilir bilmiyorum.

Sulezena 05-10-2021 22:13

Merhaba ben de cok kisitli tohum paylasabilecegim ilk defa katiliyorum etkinlige. Burdurda 3 donum arazide ekim yapiyorum bu yil o kadar kurak gecti ki sebzelerimize su vermediler ve tohumlarimin cogu malesef ziyan oldu giden tohumlarima o kadar uzuldum ki yazik oldu. Bu yil kurtarabildigim birkac tohumu paylasacagim insallah

Begüm06 06-10-2021 09:50

Hayırlı uğurlu olsın bereketini ALLAH versin bende bahceyi bu sene tapusunu alabildim insallah bende seneye paylaşım yapabilirim

kadirkcbyk 06-10-2021 15:12

Merhaba, ilk kez geçen sene tohum talebinde bulundum. istanbul şilede ikamet ediyorum sağlık nedenleri ve havaların yaz dönemine girerken tekrardan soğuması nedeniyle tohumları verimli kullanamadım ve bu sene malesef tohum alamadım. Tohum talebinde bulunabilecekmiyim. Kuralları okudum ancak kafam karıştı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Rahimezehra 06-10-2021 15:45

Merhaba bu yıl ilk yılım olacak Ispartada yaşıyorum su anda tohum tedarik etmekteyim gelecek yıl bende katkıda bulunurum inşallah

Rahimezehra 06-10-2021 16:19

Kendimi tanıtacağım 10 mesajmi yazmam gerekiyor ve bunu nereye yazmalıyım bana yardım edermisiniz lütfen

Yeni heyecanım 06-10-2021 16:40

Yeni üye oldum ve bu etkinliği görünce çok heyecanlandım.
Hayırlı olsun

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024