agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler
  • 6 Gönderen elifaydin
  • 4 Gönderen elifaydin
  • 5 Gönderen elifaydin
  • 2 Gönderen elifaydin
  • 1 Gönderen elifaydin
  • 4 Gönderen elifaydin
  • 2 Gönderen elifaydin
  • 13 Gönderen elifaydin
  • 3 Gönderen elifaydin
  • 3 Gönderen elifaydin
  • 3 Gönderen elifaydin
  • 2 Gönderen elifaydin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2021, 11:13   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Elifaydın

Bu sene bahçe epey yanık geçti, domatesler ve biberler hep yandılar. Karpuz ve kavun sınırlı sayıda edinebildik. Evdeki minikten hiç vakit bulamıyoruz neredeyse etkinliği kaçıracakmışım.

1.Kırmızı yerli karpuz
2.Sarı yerli karpuz
3.Karışık yerli domates
4.Yeşil çizgili sakız kabak
5.Girit kabak
6.Uzun bamya
7.Kadife çiçeği
8.Zinnia çiçeği
9.Badem salatalık
10.Top kavunu
11.Hasanbey kavunu
12.Börülce fasulyesi
13.Sarkan horoz ibiği

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklaMAYIN...

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini Lojistik Merkezine gönderdiğinizden emin olunuz. Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen elifaydin : 18-11-2021 saat 07:50
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2021, 11:27   #2
Ağaç Dostu

Girit (Kara) Kabak

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek
Tohum kaç yıldır sizdedir : 2 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tekirdağ-Malkara
Tohumun kökeni :2019-2020 Paylaşım Etkinliği
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede arasında belli bir uzaklıkta sadece yeşil çizgili sakız kabak vardı.
Tohumu ilk paylaşan: Ben Sayın Kenger'den edinmiştim.
Kullanılan gübreler İlk dikimde solucan gübresi ve yanmış hayvan gübresi karışımı
Kullanılan ilaçlar :İlaç kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Temmuz başından eylül başına kadar ürün aldık tohumluk bitki Temmuz 2021'de hasat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi güzel. Yaprakları büyük kabakları görmek ve çok irileşmeden koparmak için her gün ziyaret etmek gerekiyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Oldukça verimli, Dolmasının ayrı bir lezzeti olduğuna kanaat getirdik. Kabuğu diğer sakız kabağa göre az daha sert.
Yetiştirme özellikleri: İki kök bize hayli yetti konu komşuya da dağıttık.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda doğrudan toprağa ektim, çimlenmesi zahmetsiz.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : susuz olmaz sadece onu söyleyebilirim.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluk ürün tam büyüyüp sararıp olgunlaşınca koparılır.

Paylaşım yapılacak kişi sayısı: 12 kişi

cetine, kaknus, sky83 ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen elifaydin : 16-11-2021 saat 11:28 Neden: imla hatası
Eski 18-11-2021, 06:50   #3
Ağaç Dostu

yeşil çizgili sakız kabak

Tohumun kökeni :2019-2020 Paylaşım Etkinliği Sayın Hakan DAG
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede arasında belli bir uzaklıkta sadece girit kabak vardı.
Tohumu ilk paylaşan: Sayın Hakan DAG paylaşımında Sn.Hediyeunlu 2017-2018 tohum paylaşım etkinliğinden edindiğini belirtmiş.
Kullanılan gübreler İlk dikimde solucan ve yanmış hayvan gübresi.
Hasat yıl ve ayı: Temmuz başından eylül başına kadar ürün aldık tohumluk bitki Ağustos 2021'de hasat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi güzel, çok irileşmeden koparmak için her gün ziyaret etmek gerekiyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Oldukça verimli, yemek, dolma, kızartma, mücver, börek her türlüsünü yaptık, dolaba da attık. Çok verimli çok lezzetli, dış görünümü her zaman düzgün hatlara sahip olmadı bu sene ama lezzetten ödün vermedi.
Yetiştirme özellikleri: İlave su vermedik, zahmetsizce bizi kabak zengini yaptı, kendimiz yedik herkese dağıttık.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda doğrudan toprağa ektim, kolayca çimlendi, yedekli atmıştım çıkanlardan fide olarak da dağıttım.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Çok bir çaba gerektirmedi, bahçenin aşağı kısmında olduğu için sanırım toprağı nemli kaldı hep.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluk ürünü bıraktık büyüdü devasa bir kabak oldu, sapı kurudu öyle kopardık.

Tohum paylaşılacak kişi sayısı 15

Eski 18-11-2021, 06:55   #4
Ağaç Dostu

kırmızı yerli karpuz

Bitki türü: meyve
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum kaç yıldır sizdedir : 3 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tekirdağ - Malkara
Tohumun kökeni : 2019-2020 tohum paylaşım etkinliği sayın Sezerakk
Kullanılan gübreler : İlk dikimde solucan gübresi.
Kullanılan ilaçlar : İlaç kullanılmadı
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede bir de sarı türü var ve yakında başka karpuz eken yok.
Hasat yıl ve ayı: Temmuz başından ağustos sonuna kadar ürün aldık tohumluk bitki Eylül 2021 in başlarında de hasat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu sene sıcaklardan yandı kavruldu, aldığımız bir iki tane karpuzdan çekirdek alabildik.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Kabuk koyu yeşil, içi koyu pembe kırmızı arası.
Yetiştirme özellikleri: Kolay yetişen bir tür, ekstra zahmet istemiyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Diğer sarı olan gibi bunda da hem fide hem de doğrudan toprağa ekme yöntemlerini denemiştik. Bu yıl sadece doğrudan toprağa ektim yerinde çimlenip büyüdüler.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Susuz olmuyor, suyu bol bulunca meyveleri daha iri oluyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Olgun meyveleri kesip yiyoruz lezzetini daha iyi bulduklarımızın tohumlarını kurutmaya alıyoruz.

Tohum paylaşılacak kişi sayısı: 15

Eski 18-11-2021, 06:58   #5
Ağaç Dostu

sarı karpuz

Bitki türü: meyve
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tekirdağ - Malkara
Tohumun kökeni : başka bir tohum paylaşma etkinliği
Kullanılan gübreler : İlk dikimde solucan ve yanmış hayvan gübresi.
Kullanılan ilaçlar : İlaç kullanılmadı
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede bir de kırmızı türü var ve yakında başka karpuz eken yok.
Hasat yıl ve ayı: Temmuz başından eylül ayına kadar ürün alınabiliyor tohumluk bitki Ağustos 2021'de hasat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Kavrulan bitkilerimdendir, numunelik ürün aldık onlardan da çekirdek alabildik.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Sarı karpuzun lezzetinden vazgeçemiyoruz, kabuk koyu yeşil içi açık sarı.
Yetiştirme özellikleri: Kolay yetişen bir tür, ekstra zahmet istemiyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Hem fide hem de doğrudan toprağa ekme yöntemlerini denemiştik. İlkbaharda donlardan sonra doğrudan toprağa ektim bunu da, yerinde çimlenip büyüdü.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Susuz olmuyor, suyu bol bulunca meyveleri daha iri oluyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Olgun meyveleri kesip yiyoruz lezzetini daha iyi bulduklarımızın tohumlarını kurutmaya alıyoruz.

Tohum paylaşılacak kişi sayısı: 10

Eski 18-11-2021, 07:18   #6
Ağaç Dostu

karışık köy domatesi

Tohumun kökeni :Köydeki akrabalarım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Köydeki hemen herkes aynı türleri ekiyor ben kendi bahçemde değişik türlerden sadece bardak çeri ekiyorum.
Kullanılan gübreler İlk dikimde solucan gübresi ve yanmış hayvan gübresi.
Hasat yıl ve ayı: Temmuz ortasından ağustos sonuna kadar kadar yemelik ürün aldık, 1,5 m. çite rağmen bahçeyi istila eden tavuklar izin verseydi daha çok alabilecektik. Tohumluk bitki Ağustos 2021'de hasat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi normalde güzel, yine sıcaklardan nasibini aldı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Geneli ince kabuklu, yumuşak etli, çok uzun dayanmıyor ancak çok lezzetli, sulanırsa meyve miktarı daha da artıyor ama çok nazlı değil hiç durmadan veriyor desem yeridir.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Önce fide yapıp ardından son donları atlatınca bahçeye ekimi yapılıyor, normalde zahmetsiz bir tür yeter ki iklimden nasibini almasın.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Su çok gerekli ancak bir de aşırı sıcaklardan korunması gerektiğini düşünüyorum, belki de aşırı sıcaklarda gölgelendirme yapılabilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Şekil ve büyüklük olarak gözümüze kestirdiğimiz domateslerden tohumluk alıyoruz.

Tohum paylaşılacak kişi sayısı 15

incirli ve Antarktika beğendi.
Eski 18-11-2021, 07:22   #7
Ağaç Dostu

uzun bamya

Tohumun kökeni :Çanakkale Biga dan arkadaşımın yetiştirdiklerinden aldım.
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede bir de sayın hulya10'dan aldığım tombul bamyalar vardı.
Kullanılan gübreler gübre kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: Temmuz-ekim arası ürün aldık, tohumlukları eylülde kopardık.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Bazıları daha uzun oldu, üzerinden kestiklerimiz yana dal yaptılar.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Oldukça verimli, lezzeti güzel, bizim hep bildiğimiz klasik bamya, kızım bahçede yetişen ürünlerle ilk kez bamya yemeye başlamıştı, iki numara da aynı yolda.
Yetiştirme özellikleri: Zahmetsiz bir tür.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda doğrudan toprağa ektim.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Bol güneş, mümkünse havadarlık ve su istekleri, suyun fazlası pas yapıyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kazara toplamadıklarımız hemen büyüdüğünden onlar tohumluk ayrıldı, yeterince büyüyüp rengi kahverengine dönünce keseler açılmadan topladık.

Paylaşım yapılacak kişi sayısı 10 kişi

AdamShine beğendi.
Eski 18-11-2021, 07:25   #8
Ağaç Dostu

Zinnia çiçeği

Bitki türü: Çiçek
Tohumun kökeni : köydeki akrabalarım her yıl yetiştiriyorlar
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Karışık renk olarak diğer çiçeklerin yanındaydı, ancak kendi türünden başka civarda yoktu.
Kullanılan gübreler : Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Tohumları kuruyan çiçekleri keserek temin ettim.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gölgelik yerlerde boyu 1 metreye kadar uzuyor sanırım ama bizimkiler güneş altında çok boylanmadılar.
Yetiştirme özellikleri: Halehazırda kuruyan çiçeklerden düşen tohumlar yağmuru görünce şimdi bile çimlenmişler.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda toprağa serpme yoluyla çimlendirdik. Seyreltmek için aradan çıkarıp komşulara dağıttık.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: kuruyan çiçekleri keserek temin ettim, belli bir zamanı yoktu.
Bahçede hala açmaya devam ediyor,
Paylaşım yapılacak kişi sayısı 15 kişi

cetine, incirli, Asoo ve 1 kişi beğendi.
Eski 18-11-2021, 07:28   #9
Ağaç Dostu

kadife çiçeği

Tohumun kökeni :Köyde yıllardır kendi tohumundan yetiştiren akrabamdan fide olarak temin etmiştim.
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede zinnia, aynısefa ile birlikte yetiştiler
Kullanılan gübreler Hiç kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Tohumluklar eylül başında kuruyan çiçeklerden alındı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi güzel, tahminimden daha iri bir bitki oldu.
Yetiştirme özellikleri: Topladığımız tohumlardan yerlere düşenler yağmur görünce tekrar çimleniyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda doğrudan toprağa serpiştirme yapılmalı.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Çok bir çaba gerektirmedi, bahçenin diğer sebzelerinin yanında olduğu için sürekli sulandı neredeyse ağaç kıvamına gelecekti.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluklar çiçek iyice kuruduktan sonra alınır, bu esnada bitki hala çiçek vermeye devam eder.

Tohum paylaşılacak kişi sayısı: Sınırsız, elimde bolca tohum mevcuttur.

incirli ve halcur beğendi.
Eski 18-11-2021, 07:31   #10
Ağaç Dostu

badem salatalık

Tohumun kökeni :etkinlikten sayın ygorer
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede başka bir çeşit yoktu.
Kullanılan gübreler İlk dikimde sadece yanmış hayvan gübresi.
Hasat yıl ve ayı: Temmuzda başladık her gün bize kahvaltılık yetecek kadar alabildik. Ağustos sonunda hala üzerinde tek tük vardı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Biz yerde yetiştirdik, seneye sırık yapmayı düşünüyorum.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Çıtır çıtır çok büyümeden kopardık, verimli bir tür.
Yetiştirme özellikleri: Zahmetsiz bir tür.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Önce fide yapıp son donlardan sonra yerine ektim. Bu yıl yerine ektiklerim de oldu sorunsuz çimlenip büyüdüler.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Bol güneş, bol su, kopardıkça daha çok ürün veriyor.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kazara koparmayı unutursanız onu tohumluk ayırın bizim yaptığımı gibi. Yeterince büyüyüp rengi kahverengine dönünce koparıp tohumları aldık.

Eski 18-11-2021, 07:34   #11
Ağaç Dostu

top kavunu

Bitki türü: Meyve
Tohumun kökeni :Eşimin arkadaşının ektikleri ürün
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer kavunlarla aynı yerde ekildi.
Kullanılan gübreler Sadece yanmış hayvan gübresi
Hasat yıl ve ayı: Temmuz ortasından ağustos sonuna kadar ürün aldık, yine sıcaklardan çok büyüyemedi meyveler ama lezzeti yerindeydi. Tohum aldığım meyve Ağustos 2021'de hasat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi normalde güzel, ama bu yıl yine sıcaklar kavurdu, meyveler istenilen boyutlara ulaşamadı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Dışı dilimli, olgun halinde içindeki çekirdekleri top şeklinde ayrılıyor. Tadı kavun ile muz arasında bir yerde, kokusu sanki aromayı baştan çekiyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Önce fide yapıp ardından son donları atlatınca bahçeye ekimi yapılıyor, ben yine bunları da yerine ektim, sorunsuz büyüdüler. Normalde zahmetsiz bir tür yeter ki iklimden nasibini almasın.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Güneş sever, su da ama ekstra bir isteği olmaz.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Olgun meyvelerden hem yedik hem tohum aldık.

15 kişiyle tohum paylaşabilirim.

Eski 18-11-2021, 07:36   #12
Ağaç Dostu

Hasanbey kavunu

Bitki türü: Meyve
Tohumun kökeni :Başka bir tohum paylaşımı
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer kavunlarla aynı yerde ekildi.
Kullanılan gübreler Sadece yanmış hayvan gübresi
Hasat yıl ve ayı: Temmuz ortasından ağustos sonuna kadar ürün aldık, diğerlerine göre yüksek sıcaklığı daha iyi tolere etti. Tohum aldığım meyve Eylül 2021'de hasat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sanıyorum sıcaklar izin verseydi daha yayılıcı olacaktı.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Dışı koyu yeşil, şeker oranı çok yüksek değil ama lezzeti güzel.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Önce fide yapıp ardından son donları atlatınca bahçeye ekimi yapılıyor, bunlar da yerine ekildi bu yıl. Normalde zahmetsiz bir tür yeter ki iklimden nasibini almasın.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Güneş sever, su da ama ekstra bir isteği olmaz.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Olgun meyvelerden hem yedik hem tohum aldık.

15 kişiyle tohum paylaşabilirim.

Eski 18-11-2021, 07:42   #13
Ağaç Dostu

börülce fasulyesi

Tohumun kökeni :köydeki akrabalarımın sürekli ektiği tür
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer fasulyelerle aynı yerde yetişti
Tohumu ilk paylaşan: köydeki akrabalarım
Kullanılan gübreler İlk dikimde yanmış hayvan gübresi başka yok
Hasat yıl ve ayı: Tohumları Eylül 2020 tohumluk bıraktıklarımızdan aldım.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırığa almak gerekebiliyor. sıcaktan bodur kaldı bizimkiler.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Oldukça verimli, eylül başında bile tek tük topladık.
Yetiştirme özellikleri: Ekstra bir ilgi istemiyor
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Son donlardan sonra yerine ektim.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Kurak geçen yaz mevsiminde su illa ki gerekli oldu yapraklarından hemen belli oluyor su isteği .
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumlukları ayırdım kabukları iyice çıtırdayana kadar bitkinin üzerinde bıraktım.

Eski 18-11-2021, 07:53   #14
Ağaç Dostu

sarkan horoz ibiği

Tohum kaç yıldır sizdedir : 1 yıldır
Tohumun kökeni :geçen yıl etkinlikten de almıştım. köyde akrabalarım da ekiyordu onlar da verdiler.
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: diğer çiçekler vardı yakınında
Kullanılan gübreler Hiç kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Tohumluklar ağustos ve eylül başında kuruyan çiçeklerden alındı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Gelişimi güzel, tahminimden daha iri uzun boylu bir bitki oldu.
Yetiştirme özellikleri: Topladığımız tohumlardan yerlere düşenler yağmur görünce tekrar çimlenmiş bile.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: İlkbaharda doğrudan toprağa serpiştirme yapılmalı.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri : Çok bir çaba gerektirmedi, su bile veremedim. Neredeyse ağaç kıvamına gelecekti.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluklar çiçek rengi dönünce alınır, almazsanız yerlere dökülüyor.

10 kişi ile tohum paylaşabilirim.

incirli ve mister73 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024