agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Önceki Tohum Paylaşım Etkinlikleri (Tamamlananlar) > 2021-2022 Tohum Paylaşım (kataloglar)
(https)

Beğeni Düzeni107Beğeniler
  • 15 Gönderen Şükufezar
  • 18 Gönderen Şükufezar
  • 13 Gönderen Şükufezar
  • 10 Gönderen Şükufezar
  • 13 Gönderen Şükufezar
  • 14 Gönderen Şükufezar
  • 9 Gönderen Şükufezar
  • 15 Gönderen Şükufezar

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-11-2021, 20:56   #1
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şükufezar

Etkinlikte paylaşacağım türler;

1- Top fesleğen
2- Gülle su kabağı
3- Küba fasulyesi
4- Waltham butternut kışlık kabak
5- Altın kalp kışlık kabak
6- Lif kabağı
7- Marina Di Chioggia kışlık kabak
8- Tamarillo

Dikkat! çok önemli: Bu mesajın (ilk mesajın) altındaki "Taleplerime Ekle" linkine tıklamayın...

Lütfen Etkinlik Prensiplerini okuduğunuzdan emin olunuz.

Dikkat! Tohum talep edenler, tohum talep etmeden önce kargo adreslerini "LojistikMerkezi"ne özel mesaj ile gönderdiğinizden emin olunuz.

Tohumları gönderme zamanı geldiğinde adresiniz yok ise ya da eksik ise talepleriniz geçersiz sayılır.

Yeni sistemin özelliklerinden birisi de tohum talep etme işleminin artık sadece "Taleplerime Ekle" butonuna basılarak yapılacak olmasıdır.

ilk mesajda dağıtılacak tüm tohumlar yer almaktadır.

Herkes tüm tohumlardan istemeyeceğine göre, tek tek tohumların tanıtıldığı mesajların altında yer alan "Taleplerime Ekle" butonuna tıklayarak istekte bulunmalısınız...

Tohum adını yazarak yapılan talepler geçersizdir.

Düzenleyen Şükufezar : 04-12-2021 saat 00:26
Şükufezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2021, 21:19   #2
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Top fesleğen

Bitki türü:
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Top Fesleğen
Tohum kaç yıldır sizdedir: 6 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Fethiye
Size nereden geldi: Geleneksel tohum satan bir yerden temin ettim.
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Büyük bir tarla içinde farklı türlerde fesleğen vardı. Her birine mesafe koymaya çalıştım ve araya başka bitkiler diktim. Çok uzun yıllar bu sistemle aldığım tohumdan aynı bitkiyi elde edebiliyorum.
Kullanılan gübreler : Katı hayvan gübresi.
Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2021 Eylül
Bitki tipi ve gelişim durumu: Küresel olarak toplu gelişen, fazla yer kaplamayan bir tür.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çoğunlukla görsel amaçla ve güzel kokusu sebebiyle yetiştirilir. Bazı bitkilerin zararlılarını uzak tutması amacıyla ve fazla büyümemesi sebebiyle tarlada bitki aralarına dikmekte tercih edilir.
Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır. Mayısta kalıcı yerlerine dikilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir.
İklim gereksinimleri: Yaz ve bahar aylarında gelişen bir bitkidir. ılıman iklimlerde çok yıllıktır.

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2021, 15:17   #3
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Gülle su kabağı

Bitki türü:
Tohum çeşit adı: Su kabağı
Tohum kaç yıldır sizdedir: 3 yıl
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer su kabakları ile mesafeli dikilmiştir.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Geniş alanı kaplar ve ağabileceği bir yükselti olması daha faydalı olur. Fakat yerde yayılarak da büyütülebilir.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Sepet yapımında kullanılan büyük ve küresel meyveleri vardır. Görseldeki yaklaşık 5 litre hacminde. Daha iyi şartlarda daha büyük meyveler verir. Meyve boyutu ve sayısı bakımla doğrudan ilgilidir.
Yetiştirme özellikleri: Yazın en sıcak zamanlarında meyve tutumu olmaz. Bulunduğum bölgede yaz başı veya yaz sonu meyve tutumu oluyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır. Mayısta kalıcı yerlerine dikilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir.
İklim gereksinimleri: Yaz ve bahar aylarında gelişen bir bitkidir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şükufezar : 02-11-2021 saat 18:24
Eski 02-11-2021, 15:38   #4
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Küba fasulyesi

Bitki türü: Sebze
Tohum çeşit adı: Küba fasulyesi
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl
Size nereden geldi: 2019 tohum paylaşım etkinliği
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Aynı alanda başka fasulye türü yoktu.
Kullanılan ilaçlar: Ev yapımı bit ilacı kullanıldı. yeterli olmadığında böcek ilacı kullanıldı.
Hasat yıl ve ayı: 2021 Temmuz
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırıklara ağdırılarak veya oturak olarak yetiştirilebilir. Ben sırıklara ağdırmadan yetiştiriyorum.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Daha çok iç kuru fasulye olarak tüketilmek için yetiştirilir.
Yetiştirme özellikleri:
İklim gereksinimleri: Yaz ve bahar aylarında gelişen bir bitkidir. yaz veya sonbaharda hasat edilmek üzere coğrafi bölge uygunsa bir yılda iki periyot halinde dikimi yapılabilir.

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2021, 15:51   #5
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Butternut kışlık kabak

Tohum çeşit adı: Butternut kışlık kabak/ Balkabağı
Tohum kaç yıldır sizdedir: 6 yıl
Size nereden geldi: Forumdan sayın "telato" nun göndermiş olduğu tohumlardan yetişti.
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edilmemiştir. Her yıl asıl formu da dahil olmak üzere birkaç farklı formda ürün alıyorum. Fakat şekli farklı olanların bile iç yapısı standart butternut türündeki gibi sıkı bir yapıya sahip oluyor.
Kullanılan ilaçlar: Böcek ilacı.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Geniş alanı kaplar ve yüzeye yayılarak gelişim gösterir. Meyveleri küçük olduğu için ağdırılarak yetiştirilebilir.
Meyvelerin ayıt edici özellikleri: küçük ve sıkı yapılı balkabağı türüdür. Tek seferde tümünün tüketilebilmesi tercih sebeplerinden. Meyveleri küçük olduğu için geçerli şartlar sağlanırsa balkonda bile yetiştirilebilir.
Yetiştirme özellikleri: Yazın en sıcak zamanlarında meyve tutumu olmaz. Bulunduğum bölgede yaz başı veya yaz sonu meyve tutumu oluyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şükufezar : 03-12-2022 saat 19:26
Eski 02-11-2021, 16:01   #6
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Altın kalp kışlık kabak

Tohum çeşit adı: Altın kalp kışlık kabak/Sweet dumpling
Tohum kaç yıldır sizdedir: 4 yıl
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edilmemiştir. İlk yıl dikkat ederek diktim. Sonraki yıl denemek amacıyla bazı fidelerimi karışık kabakların arasına diktim. O yıl aldığım tohumdan devam ettiriyorum ve aynı form ve lezzette meyveler alıyorum.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Standart kışlık kabak türlerine göre oldukça az alanı kaplar. İyi bakımla tek fideden 6-7 kadar ürün alınabilir.
Meyvelerin ayıt edici özellikleri: Daha çok süs amacıyla kullanılsa da dolması ve kızartması da oldukça lezzetli oluyor. Dolmasını kabuğuyla yaparsanız yenirken kabuğu kolaylıkla soyuluyor. Görsel amaçlı kullandığınızda bahar ortalarına kadar dayanıyor ama yemek için yetiştirirseniz uzun süre bekletince meyve pörsümeye başlıyor. En iyisi kış ortasına kadar tüketmek.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şükufezar : 04-11-2021 saat 18:44
Eski 02-11-2021, 16:28   #7
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Lif kabağı

Tohum çeşit adı: Lif kabağı
Size nereden geldi: Tohum paylaşım etkinliğinden temin ettim.
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bulunduğu alanda benzer bir kabak türü bulunmamaktadır.
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı.
Hasat yıl ve ayı: Henüz hasat edilmedi.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Narin yapılı bir gövdesi var. Ağarak çok geniş alana yayılabileceği gibi sadece bir sırığa ağdırılarak da yetiştirilebilir. Yeterli ışık alan ve ağdırılmaya müsait bir ağaca veya bahçe sınırına dikmek çok daha verimli olur. Bulunduğum yerde eylül ayında meyve tutmaya başladı.
Meyvelerin ayıt edici özellikleri: Banyo lifi, bulaşık süngeri, yüz temizleme lifi, temizlik bezi ve benzeri gibi sayılabilecek pek çok amaçla kullanılabilir. Benzer amaçlarla kullandığımız sentetik ürünlerin yerine eksiksiz koyabileceğimiz organik bir ürün.
Yetiştirme özellikleri: Bol gübre bol su ile yetiştirilebilecek bir bitki. Yaprak biti vs gibi bir zararlıya da rastlamadım. Tek sorun bazen inanılmaz az ürün veriyor. Geçen sene tek tuttu ve o da düşüp bu sene kendiliğinden çimlenmiş. Bu sene eylülden itibaren çiçekleri tutmaya başladı. Ama ekim ayında coştu.

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2021, 19:00   #8
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Marina di chioggia kışlık kabak

Tohum çeşit adı: Marina Di Chioggia kışlık kabak
Size nereden geldi: Sn. Telato'dan tohum paylaşım etkinliğinde temin ettim.
İlk paylaşan :
Tohumun kökeni
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona büyükçe bir tarlada diğer kabaklardan uzağa ve araya pek çok farklı bitki türü dikilmek suretiyle dikkat edilmiştir.
Bitki tipi ve gelişim durumu: Geniş alan kaplar ve yüzeyde yayılarak gelişir. Ortam oluşturursanız ağdırarak da yetiştirilebilir. Yaprak ve gövde yapısı oldukça güçlüdür.
Meyvenin ayırt edici özellikleri: Her yıl severek özenle yetiştiriyorum. Bana kalırsa yetiştirmesi en keyifli kabak türlerinden. Çapraz tozlaşmadan çok fazla etkilenen bir tür. Tohumu 6 yıl önce temin ettiğimde tek meyve almıştım ve diğer kabaklara yakın bir yere dikmiştim. Sonraki yıl asıl formda meyve alamadım. Tekrar tohum temin etsem de ilk yıl bile üç farklı formda meyve aldım. Tatlısından tuzlusuna oldukça lezzetli bir tür. dezavantajı kabukları soyulurken etli kısmını da almak zorunda kalıyorsunuz. İki yıla kadar dayandığı söylenir. Biz en fazla bir tam yıl beklettik ve etli kısmında azalma pörsüme gibi bir sonuç görmedik. Yetiştirmeye devam

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2021, 00:26   #9
Ağaç Dostu

Şükufezar's Avatar

Tamarillo

Bitki türü: Meyve
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum çeşit adı: Tamarillo/Solanum Betaceum
Tohum kaç yıldır sizdedir:
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Rize
Size nereden geldi: Karadeniz bölgesinde yetiştirilen meyveden aldığım tohumlar.
Kullanılan gübreler : Bilinmiyor
Kullanılan ilaçlar: Bilinmiyor.
Hasat yıl ve ayı: 2021 Kasım
Bitki tipi ve gelişim durumu: Küçük bir ağaç boyutunda gelişir. Çok dallı bir yapısı var.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Tam olgun hali tatlımsı ekşimsi, ilk olgun hali tatlı niyetine veya salatalarda kullanılabilir. Reçel veya soslarda kullanılıyor.
Yetiştirme özellikleri: Ilıman iklimde yetişir. Don riski yüksek olan bir bitki. Fakat kısa donlara dayandığı söyleniyor. Yarı gölgeye dikmek gerekiyor. Güneşte yanabilir. Suyu sever. Toprak hafif ve geçirimli olmalıdır.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, çimlenme için tohumun taze olması önemlidir.
İklim gereksinimleri: Ilıman iklimlerde yetişir. Ya da kış aylarında iç ortama alınarak soğuk iklimlerde yetiştirilebilir. Bodur yapıya sahip olduğu için kışın iç ortama alınarak yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Paylaşım 10 kişi ile sınırlıdır. Tohum sayısına göre 4-5 adet tohum koyacağım. Yeterli sayıda tohum alabilirsem fazla talepleri de karşılarım.

TROPİKAL İKLİM BİTKİSİDİR.

Yıllarca satın aldığım tohumları çimlendirmeye çalıştım. Fakat bu türde taze tohum çok önemli imiş. Karadeniz bölgesinde yetiştirip satan birinden meyvelerini aldım. Kendim taze tohum bulmakta çok zorlandığım için denemek isteyenlerle paylaşmak istedim. Tür, genellikle meyvelerden çıkan tohumlardan yetiştirilir.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024